Kermes meşesi (Quercus coccifera L.) hemiselülozlarının palmitoil, stearoil ve oleoil klorür ile esterlenmesi
Esterification of kermes oak (Quercus coccifera L.) hemicelluloses with the palmitoyl, stearoyl and oleoyl chloride
- Tez No: 472355
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİM YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Makilik alanlarda yetişen ve ülkemizde geniş yayılış alanına sahip, biyokütle bakımından yüksek miktarlar göstermesine karşın endüstriyel anlamda herhangi bir kullanım alanı bulunmayan kermes meşesi (Quercus coccifera L.) bitkisinin odunundan izole edilen hemiselülozlar palmitoil, stearoil ve oleoil klorür ile esterlenerek ortaya çıkan ürünler karakterize edilmiştir. Ester ürünlerin sübstitüsyon dereceleri 0.63 ile 0.94 ve yüzde verimleri 45.20 ile 57.53 aralığında belirlenmiştir. FTIR analizleri sonucunda elde edilen spektrumlarındaki 3410, 2922, 2854 ve 1742 cm-1'deki bandların absorpsiyon değerlerindeki farklılaşma türevlendirmenin gerçekleştiğini ortaya koymuştur. TGA analizleri sonuçlarına göre ester ürünlerinin termal dayanıklılığının doğal hemiselüloza oranla daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Kermes meşesi hemiselülozlarından palmitoil, stearoil ve oleoil klorür ile elde edilen ester ürünlerinin doğaya karışabilecek ve hızlı parçalanabilen plastik malzeme niteliği taşıdığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Products were obtained by esterification of hemicelluloses using palmitoyl, stearoyl and oleoyl chloride. Hemicelluloses were isolated from the wood of Kermes oak (Quercus coccifera L.) which grows in the maquis areas and has a wide distribution area in our country. Kermes oak shows high amount of biomass but does not have any industrial use. Therefore, esterified hemicelluloses from Kermes oak were characterized. The substitution degrees (DS) of ester products were determined between 0.63 and 0.94. Percentages of yields were varied from 45.20 to 57.53. The changes in the absorbtion values of the bands at 3410, 2922, 2854 and 1742 cm-1 obtained from FTIR spectra demonstrated that the derivation of hemicelluloses had taken place. The results showed that the ester products obtained using palmitoyl, stearoyl and oleoyl chloride from Kermes oak hemicelluloses can rapidly decay and penetrate into the environment.