Kermes meşesi (Quercus coccifera L.) hemiselülozlarının propiyonil, bütanoil ve hekzanoil klorür ile esterlenmesi
Esterification of kermes oak (Quercus coccifera L.) hemicelluloses with the propionyl, butanoyl and hexanoyl chloride
  1. Tez No: 475214
  2. Yazar: DEMET COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİM YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde oldukça geniş yayılış alanına sahip, özellikle makilik alanlarda yetişen, biyokütle bakımından yüksek miktarlar sergilemesine karşın endüstriyel anlamda herhangi bir kullanım alanı bulunmayan kermes meşesi (Quercus coccifera L.) bitkisinin odunundan izole edilen hemiselülozlar bütanoil, hekzanoil ve propiyonil klorür ile esterlenmiş ve ortaya çıkan ürünler karaktarize edilmiştir. Ester ürünlerinin sübstitüsyon dereceleri (DS) 0.76 ile 0.85 ve yüzde verimleri 65.63 ile 71.54 aralığında sıralanmıştır. FTIR analizleri sonucunda elde edilen spektrumlardaki 3410, 2922, 2854 ve 1742 cm-1'deki bandların absorbsiyon değerlerindeki farklılaşma türevlendirmenin gerçekleştiğini göstermiştir. TGA analizleri sonuçlarına göre ester ürünlerinin termal dayanıklılığının doğal hemiselüloza oranla daha düşük olduğu görülmüştür. Çalışma sonuçları, Kermes meşesi hemiselülozlarından bütanoil, hekzanoil ve propiyonil klorür ile elde edilen ester ürünlerinin hızlı parçalanabilen ve doğaya karışabilecek plastik malzeme niteliği taşıdığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the hemicelluloses isolated from the Kermes oak (Quercus coccifera L.) plant which has a very wide distribution area in our country and which grows especially in the maquis areas and presents high amounts of biomass but does not have any industrial use, were esterified with butanoyl, hexanoyl and propionyl chloride. After esterification, the resulting products were characterized. The substitution degrees (DS) of the ester products as ranged between 0.76 and 0.85, and percentages of yields between 65.63 and 71.54. The variation in absorption values of the bands at 3410, 2922, 2854 and 1742 cm-1 in the spectra obtained as a result of FTIR analysis showed that derivation had taken place. The results of TGA analyzes demonstrated that the thermal stability of ester products was lower than that of natural hemicelluloses. The results of the study indicated that the ester products obtained from the Kermes oak hemicelluloses can quickly degrade and penetrate into the environment.