Burdur ili sınırları içerisinde yetişen kermes meşesinin (quercus coccifera L.) yıl boyunca besin maddesi içeriği ve in vitro sindirilebilirliğindeki değişimin belirlenmesi
Determination of changes in nutrient content and in vitro digestibility of kermes oak (quercus coccifera L.) growing in the provincial borders of burdur during the year
- Tez No: 547676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR EMRE BUĞDAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmanın amacı Akdeniz bölgesinin birçok yöresinde yaygın olarak bulunan ve keçi sürüleri için ana yem kaynağı olan Kermes meşesinin (Quercus coccifera L.) besin madde içeriğinin, hücre duvarı bileşenlerinin, kondanse ve ekstrakte edilebilir tanen içeriği ile in vitro kuru madde sindirilebilirlik (İVKMS) düzeylerini araştırmaktır. Araştırmada Burdur ili sınırları içerisinde yer alan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, İstiklal Yerleşkesi alanında bulunan Kermes meşesi örneklenmiştir. Örnekleme keçi çobanları tarafından işaret edilen doğrultuda, meşenin keçiler tarafından tüketilen kısımları olan yaprak, genç sürgünler ile bazı dallarını içerecek şekilde yapılmıştır. Örnekleme söz konusu alan içerisindeki 3 farklı istasyondan yapılmıştır. Ocak 2017 ile Aralık 2017 arasında yapılan (12 x 3 = 36 adet) örneklemelerden elde edilen örneklerde ham besin madde miktarları (kuru madde (KM), ham kül (HK), ham protein (HP), ham selüloz (HS), ham yağ(HY)), hücre duvarı bileşenleri (Asit Deterjan Fiber (ADF), Nötral Deterjan Fiber (NDF), Asit Deterjan Lignin (ADL)), toplam çözünebilir tanen ve kondanse tanen içeriği ile iki aşamalı yöntem kullanılarak İVKMS derecesi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the in vitro dry matter digestibility (IVDMD) of nutrient content, cell wall components, condensed and extractable tannin content of kermes oak (Quercus coccifera L.), which is the main feed source for goat herds. Kermes oak which is found in the İstiklal campus of Mehmet Akif Ersoy University within the boundaries of Burdur province was exemplified. Sampling; in the direction indicated by the goatherds was made to include leaves, young shoots and some branches which were consumed by the goats. Sampling was made from 3 different stations within the area. The amount of crude nutrients (dry matter, (DM%), crude ash (CA%), crude protein (CP%), crude fibre (CF%) eter extract (EE%)), cell wall components (ADF%, NDF%, ADL%), total soluble tannin and condensed tannin content with IVDMD (by using two-stage technique) were determined on the samples (12 x 3 = 36 unit) between January 2017 and December 2017. It can be stated that, in terms of season average of CP, there was no statistically significant difference among the seasons under the conditions of Burdur climate province.