Modern mimari'de fotoğraf kullanımının yayıncı mimarlar Le Corbusier ve Zeki Sayar üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation through publisher-architects Le Corbusier and Zeki Sayar on the use of photography in modern architecture
- Tez No: 472357
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA ÇETİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
Modernizm Avrupa kökenli olmasına rağmen taşıdığı evrensellik iddiasıyla tüm dünyada etkisini göstermiştir. 20. yüzyılda ortaya çıkan bu rasyonalist düşünme biçimi, genç Türkiye Cumhuriyetinde de etkisini göstererek, çağdaşlaşma yoluna giren hükümet için bir araç olmuştur. Fakat Avrupa'da gerçekleşen ekonomik, kültürel, toplumsal dönüşümlerin Türk toplumunda gerçekleşmemiş olması modernizmin tepeden inme bir proje olarak görünmesine neden olmuş ve bu doğrultuda modernleşme süreci 'modernite projesi' olarak değerlendirilmiştir. Modernizmin somut olarak dönüştürdüğü alanlarda biri de kuşkusuz mimarlık olmuştur. Görselliğin önemli bir yere sahip olduğu modern hayatta mimarlık ideolojilerin yayılmasında kullanılırken, fotoğrafla birlikte yeniden üretilerek daha fazla kitleye ulaşabilme imkânı bulmuştur. Fotoğraf, mimarlık alanında belgeleme, kanıt, araştırma, arşivleme gibi farklı amaçlar doğrultusunda kullanılan bir araç olmuştur. Basında kullanılan fotoğraf, ideolojileri ve imgeleri dolaşıma sokmuş, kitlelere yönlendirmek ve şekillendirmek için bilinçli bir kullanım ürünü olmuştur. Bu fotoğraflara yapılan ideolojik yüklemeler, yayınlanan basın organının genel yayın politikası çerçevesinde ve başındaki insanların seçimleri doğrultusunda gerçekleşmektedir. Çalışma tüm bu bilgilerden yola çıkarak, hem aktif bir mimarlık pratiğinde bulunmuş olan hem de bir dergi editörlüğü yapan Le Corbusier ve Zeki Sayar'ı ele almaktadır. Tez, L'Esprit Nouveau ve Arkitekt dergileri içerisinde fikirlerin kitlelere ulaşımında kullanılan fotoğrafın ele alınış biçimleri, kullanım amaçları, fotoğraf kullanımları arasındaki benzerlik ya da farklılıkların ne şekilde gerçekleştiğini ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Although the modernism is origin of european, the world has been influenced, because of its claim to universality. This rationalist way of thinking emerged in the 20th century has also been influential in the young Turkish Republic and it has become a tool for the government to enter the path of modernization. However, the fact that the economic, cultural and social transformations that took place in Europe did not take place in the Turkish society led modernization to appear as a project from the top, and the modernization process was regarded as a 'modernity project' in this. One of the areas where modernizmin has transformed concretely is undoubtedly architecture. Visuality have a important place in modern life. While architecture is used to spread ideologies, it has been reproduced with photographs and has been able to reach more masses. Photography is a tool used for different purposes such as documentation, evidence, research and archiving in the field of architecture. Ideologies and images has been circulation with photography used in media and have become a product of conscious use for guiding and shaping the masses. The ideological burdens on these photographs happens in the framework of the general publication policy of the press and in the direction of the publisher's choices. Zeki Sayar and Le Corbusier were both active architects, conveying their thoughts to their designs and editing a magazine. Study based on all this information, the way in which Le Corbusier and Zeki Sayar approach with the photographs reveals the similarities or differences between their use, the use of photographs, and the use of photographs in L'Esprit Nouveau and Arkitekt