Beton yol kaplama tasarım yöntemlerinin karşılaştırılması ve Türkiye için bir yazılım geliştirilmesi
Comparison of concrete road pavement design methods and development of a software for Turkey
  1. Tez No: 472373
  2. Yazar: AYDIN KICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TIĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Gelişen çağımız teknolojisi ile birlikte, sürdürülebilir ve uzun ömürlü ulaştırma sistemlerine duyulan ihtiyaç artmaktadır. Bu ihtiyaç sayesinde, tekrarlı dingil yükleri altında oldukça iyi performans gösteren beton kaplamalar araştırmacıların dikkatini çekmekte ve konuyla ilgili dünya çapında yeni araştırmalar yapılmasına öncülük etmektedir. Yol kaplaması olarak beton plaklar, özellikle bakım-onarım maliyetlerinin düşüklüğü ve ağır dingil yükleri altında gösterdiği yüksek performans sayesinde esnek üstyapılara karşı güçlü bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlara ek olarak, beton yol yapımında kullanılan malzemelerin, esnek üstyapıda kullanılan malzemelere nazaran daha çevreci oluşu, günümüzün en önemli kavramlarından olan sürdürülebilirlik açısından da beton yolları bir adım öne çıkarmaktadır. Bu tezde, yol kaplaması olarak beton plakların, ampirik ve mekanik temellere dayalı olarak üretilmiş tasarım metotları incelenmiş, bu tasarım metotlarını aynı platformda kullanıcıya sunan, kullanıcı dostu bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım, sayesinde yol kaplaması olarak beton plak tasarlayacak kullanıcı, gerekli verileri girerek tasarım için gerekli parametreleri otomatik olarak elde edebilecektir. Ayrıca sonlu elemanlar analizine dayalı olarak ANSYS sonlu elemanlar programı ile farklı kalınlıklar ve özellikler için beton plak davranışları incelenmiştir. Özellikle plakta meydana gelen gerilmeler ile yer değiştirmelerin nelere bağlı olduğu gösterilmiştir. Ve sonlu elemanlar analizinden elde edilen sonuçların günümüz tasarım metotları açısından önemi gösterilmiştir. Bu sayede farklı tasarım metodu ve sonlu elemanlar yönteminden gelen sonuçlar aynı çalışma altında incelenerek optimizasyon sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for sustainable and long-term transportation systems is increasing with the developing technology of our time. Because of this need, concrete pavements which are well-performing under repetitive vehicle loads is drawing the attention of researchers and lead to new studies and research worldwide about this topic. Concrete pavement as a concrete road slab appears as a strong alternative for flexible pavements with supremacy features such as low maintenance and repair cost and the high performance under heavy axle loads. Furthermore, because of the materials used for concrete production more eco-friendly than those used for flexible pavements is bring concrete pavements to the fore in terms of sustainability which is one of the most important studies of our time. In this thesis, design methods based on empirical and mechanical foundations for concrete pavement as concrete road slab are investigated and a user-friendly computer program has been developed which is presenting these different methods in same platform to users. Thanks to this software program the user who wants to design concrete slab as road pavement can get essential parameters for design by simply entering required inputs In addition, in this thesis, the behaviors of concrete pavement based on finite element model are investigated with ANSYS finite element program for different pavement thickness and properties. Especially pointed out in the investigation are the causes of stress and deformation of concrete slabs. The importance of finite element analysis's results for novel design methods is highlighted. In this way, an optimization is accomplished in using various design methods and finite element model results in the same study.