Rijit üstyapılarda bakım ve onarım
Maintenance and repairing of rigit pavements
  1. Tez No: 166447
  2. Yazar: EMRE ÖZERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
RIJIT ÜSTYAPILARDA BAKIM VE ONARIM ÖZET Çalışmanın amacı; beton kaplamalarda oluşan bozulmalar, bozulmaların sebepleri ve onarım yöntemlerinin üstyapı yönetim sisteminde kullanılmak üzere araştırmaktır. Bilindiği gibi üstyapı yönetim sistemi, bir yol ağının belli periyotlarda mevcut durumunun değerlendirilmesini ve gerekli bakım ve onarım stratejilerinin belirlenmesini içerir. Çalışma altı bölüm halinde sunulmuştur. Birinci bölümde; Rijit üstyapılar, sürekli beton kaplamalar ve derzli beton kaplamalar olarak ayrılmış ve bu iki beton kaplama türünde ortak olan bozulmalar incelenmiştir. İkinci bölümde; derzli beton kaplamalarda, kaplamanın yapısal özelliğine bağlı olarak görülen bozulmalar incelenmiştir. Sürekli beton kaplamalarda, kaplamanın yapısal özelliğine bağlı olarak görülen bozulmalar üçüncü bölümde ele alınmıştır. İlk üç bölümde incelenen bozulmalar, şekilsel olarak ( Enine çatlaklar, boyuna çatlaklar v.b.) ve kaplamada görüldüğü bölgelere göre ( Köşe çatlakları, derzlerde oluşan bozulmalar v.b.) sınıflandırılmıştır. Ayrıca bozulmalar kaplamaya verdiği hasarın büyüklüğüne göre düşük, orta ve yüksek seviyeli olarak derecelendirilmiştir. Dördüncü bölümde; bozulmalara yol açan sebepler, trafik etkileri, beton bileşimi ve yapısı, çevre etkileri ve beton kaplamanın yapım koşulları olmak üzere dört ana başlık altında incelenmiştir. Ayrıca bozulmalara sebep olan etkenlere karşı, betonun tasarım ve üretim aşamasında ve beton kaplamanın yapım aşamasında alınması gereken önlemler de açıklanmıştır. Beton kaplamalarda görülen bozulmalar için uygulanan onarım yöntemleri beşinci bölümde incelenmiştir. Altıncı bölümde; çalışmanın sonunda ulaşılan sonuçlar ve geliştirilen öneriler sunulmuştur. Bozulmaların oluşmasında önemli etkileri olan su, betonun geçirimlilik özelliği, beton kaplamada sık görülen pompaj ve kıvrılma olayları irdelenmiş, üstyapı yönetim sisteminin önemi vurgulanmıştır. XV
Özet (Çeviri)
MAINTENANCE AND REPAIRING OF RIGIT PAVEMENTS SUMMARY The aim of this study is to investigate the deteriorations which occur on rigit pavements and to explain the reasons behind these deteriorations and the repairing techniques used in pavement management system. As it is known, the pavement management system includes the evaluation of the existent condition of a road network periodically and the definition of necessary maintenance and repairing strategies. The study has been presented in six chapters. In the first chapter; rigit pavements have been classified as continous concrete pavements or jointed concrete pavements, and the common deterioration patterns which are observed in these two types of pavements were investigated. In the second chapter; the deteriorations of jointed concrete pavement which depend on the structural property of the pavement were investigated. The deteriorations of continuous concrete pavement which depend on the structural property of pavement were investigated in the third chapter. The deteriorations which have been investigated in the first three chapters have been classified depending on the location where they have been formed on the in pavement ( Corner cracks, transverse construction joint deteriorations etc. ) and the shape ( Transverse cracks, longitudinal cracks etc.). In addition, the deteriorations have been graded as low, moderate or high according to the the degree of damage which causes pavement deterioration. In the fourth chapter; the reasons behind the deteriorations have been investigated under the four main titles; traffic effects, composition and structure of concrete, environmental effects and the construction condition of concrete pavement. Moreover, the precaution to be taken against deterioration during the design and production of concrete, and during the construction of concrete pavement were explained. The repairing techniques which are applied on the deteriorations that are observed on concrete pavements have been investigated in the fifth chapter. In the sixth chapter; the results obtained from this study and the recommendations have been presented. The effects of water, permeability of concrete, the pumping which is frequently faced and curling effects have been examined, and the importance of pavement management system has been emphasized. xvi