Üç eş probleminin işbirlikçi oyun teorisi ile modellenmesi
Modeling three wi̇ves problem with cooperative game theory
- Tez No: 472374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA ZEYNEP ALPARSLAN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde, işbirlikçi oyun teorisi üzerinde çalışılmıştır. Bazı temel kavramlar verildikten sonra, işbirlikçi oyun teorisindeki çözüm yollarından Shapley değeri ve Alexia değeri üzerine odaklanılmıştır. Bu çözümlere ek olarak Permütasyon (Run to Bank) kuralı uygulanmıştır. Daha sonra literatürde antik problemlerden biri olarak bilinen üç eş problemi üzerinde çalışılmıştır. Daha önceden Shapley değeri ile çözümü yapılan bu problemin Alexia değeri ve Permütasyon kuralı ile de çözülebileceği gösterilmiştir. Aynı zamanda Shapley değeri, Alexia değeri ve Permütasyon kuralının üç eş problemleri için birbirine eşit olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, cooperative game theory is studied. After some basic concepts are given; Shapley value and Alexia value, which are the solution methods in cooperative game theory, are focused on. Run to Bank rule is also applied, additionally. After that one of the three old Talmudic problems, known as three wives problem in literature, is solved and it is demonstrated that these problems can also be solved by using Alexia value and Run to Bank rule, as they formerly are solved via Shapley value. It also has been shown that Shapley value, Alexia value and Run to Bank rule are all equivalent for“three wives problem”.