Bir şeker numunesindeki renklendiricilerin istatistiksel olarak tayini
Statistical determination of colorants in a sugar sample
  1. Tez No: 472375
  2. Yazar: HİDAYET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİDE ERTOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Piyasada satılan bir şeker numunesindeki gıda boyalarını analiz etmeye yönelik yapılan bu tez çalışmasında, Ultra-Viyole Görünür Alan Spektroskopisi, kemometri yöntemi ile birlikte kullanılmıştır. Allura Red, Brilliant Blue, β-karoten standart maddelerinin UV spektrumları alınarak, çalışma yapılabilecek saflıkta olduğu belirlenmiş ve analiz çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yöntemimizde, allura red, brilliant blue ve β-karoten için yüzde (%) geri kazanım değerleri ortalama olarak gerek sentetik karışım için, gerekse ticari numune için bulunmuştur. Her bir yöntem içinde geri kazanımlar yüksek değerlerde bulunmuştur. Kullanılan yöntemlerin, tekrarlanabilir sonuçlar vermesi, yüksek duyarlılık ve doğruluğun yanı sıra hızlı oluşu ve dörtlü boya karışımlarının analizi için önerilecek yöntem olmalarını sağlamıştır. Geliştirilen yöntemler, tekrarlanabilir, duyarlı ve doğru sonuç veren yöntemlerden biri olup allura red, brilliant blue ve β-karoten içeren gıda numunelerinin analizinde önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ultra-violet visible area spectroscopy was used with a chemometrics method, structured analysis of colorants in a sugar sample sold in market. UV spectra of Allura Red, Brilliant Blue, β-carotene standard substances were taken, it was determined that they could be purity and the analyses were carried out. In our method, the percentage (%) of recovery values for allura red, brilliant blue and b-carotene were found both for the synthetic mixture and for the commercial sample on the average. The recoveries were found at high values within each methods. The used methods were a highly recommended method for the analysis of quadruple colorants mixtures because of the reproducible results and quickly as well as high sensitivity and accuracy. The reformed methods are one of the reproducibility sensitivity and accuracy results and can be suggested in the analysis of food samples contained allura red, brilliant blue and β-carotene.