Pomza agregalı hafif betonların ısı iletkenlik parametrelerinin belirlenmesi
Determination of thermal conductivity parameters of lightweight concrete with pumice
  1. Tez No: 472396
  2. Yazar: MEHMET AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN KILINÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Volkanik faaliyetler sonucu oluşan pomza, gözenekli ve içeriğinde kristal suyu yer almayan bir kayaçtır. Gözenekli olması sebebiyle kullanıldığı alanlarda, ısı ve ses geçirgenliği yönünden avantaj sağlamaktadır. Ayrıca gözenekli olduğu için de hafiftir. Pomzanın hafif olması, ısı ve ses yalıtım özelliklerinin iyi olması nedeniyle inşaat sektöründe çeşitli yapı malzemelerinin üretiminde kullanım alanı bulmaktadır. Buna rağmen, pomzanın inşaat sektöründe yaygın kullanılan geleneksel yapı malzemelerine göre kullanım oranı oldukça azdır. Bunun sebeplerinden biri ise ülkemizde bulunan bu doğal kaynakla ilgili yeterli akademik çalışmaların olmamasıdır. Bu çalışma kapsamında; Isparta, Kayseri, Nevşehir ve Karaman pomzaları kullanılarak hafif beton üretilmiştir. Ayrıca, pomza agregası yerine taş unu (kireçtaşı) kullanılarak kontrol hafif betonu da üretilmiştir. Toplamda deneysel uygulamalar için 5 farklı hafif beton üretimi yapılmıştır. Üretilen hafif beton numunelerinin birim hacim kütle, basınç dayanımı, eğilme dayanımı, ses yutma katsayısı, ses iletim kaybı ve ısı iletkenlik katsayısı değerleri gibi bazı teknik özellikleri belirlenmiştir. Böylelikle, üretilen hafif betonlarda kullanılan pomza türünün, ısı iletkenlik parametrelerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pumice is a porous rock, which is formed as a result of volcanic activity and does not include any crystal water. Its porous structure makes it light-weight and provides advantage for heat and sound isolation. For these reasons, it is widely used in manufacturing of various materials in construction industry. However, compared to other materials used in construction industry, usage of pumice is relatively low. One of the major reasons for low usage of pumice is the fact that there are not enough researches on this natural resource of our country. In this study, pumice aggregates were collected from Isparta region, Kayseri region, Nevşehir region and Karaman region for lightweight concrete with pumice. In addition, control concrete was produced as use limestone powder instead of pumice. Totally, 5 different lightweight concrete batches were cast for technical testing applications. Then, a series of technical properties of lightweight concrete samples were determined such as bulk density, compressive strength, bending strength, sound absorption coefficient, sound transmission loss and thermal conductivity coefficient values. In this way, thermal conductivity parameters of lightweight concrete with different pumice aggregates were investigated.