Comparison of mechanical and thermal properties of lightweight aggregate concretes
Hafif agregalı betonların mekanik ve ısıl özelliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 608257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ATMACA, DOÇ. DR. ADEM ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde sıklıkla duyduğumuz enerji verimliliği kavramı, ülkemizde ve dünyada gittikçe önem kazanmaktadır. Bu bağlamda inşaat sektörü, betonun enerji verimliliği açısından iyileştirilmesi için çalışmalara başlamıştır ve hafif betonlara yönelmiştir. Betonun hacimsel olarak % 60 – 85' ini oluşturan agregaların birim hacim ağırlığı düşük olanları kullanarak betona ısı yalıtımı özelliği kazandırılmış, enerji verimliliği konusunda ciddi adımlar atılmıştır. Isı ve ses izolasyonu bakımından dünyada inşaat sektöründe sıklıkla tercih edilen pomza, Türkiye'de bol miktarda rezervi bulunan hafif agregadır. Ülkemizde rezervi bulunmasından dolayı ucuz, hafif olmasından dolayı nakliye ve işçiliği az, geleneksel betona kıyasla 6 kat izolasyon sağlaması sebebiyle önemli bir hammaddedir. Bu çalışmada, Nevşehir, Isparta, Tomarza pomzaları ve Isparta pomzasına ek olarak % 3 ve % 5 oranında genleştirilmiş perlit eklenerek hafif beton numuneleri hazırlanmıştır. Hazırlanan bu numuneler basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve ısıl iletkenlik katsayısı deneyine tabii tutulmuştur. Çalışma sonucunda en yüksek basınç ve eğilme dayanımı Isparta Pomzası agregasıkullanılarak oluşturulan numunelerden 19.911 MPa ve 3.48 MPa olarak elde edilmiştir. Isıl iletkenlik katsayısı bakımından en iyi sonuç Tomarza Pomzası numunesinden 0.8887 (W/mK) olarak elde edilmiştir. Perlit kullanımı basınç ve eğilme dayanımlarına olumsuz etki ederken, ısıl iletkenlik katsayısına olumlu etkide bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of energy efficiency, which we often hear today, is gaining importance in our country and in the world. In this context, the construction sector has started to work on improving the energy efficiency of concrete and turned to lightweight concrete. Aggregates constitute of 60 - 85% of the concrete by volume and therefore, by using aggregates with low unit volume weight, concrete has been thermally insulated and serious steps have been taken in terms of energy efficiency. Pumice, which is often preferred in the global construction industry in terms of thermal and acoustic insulation, is a lightweight aggregate with abundant reserves in Turkey. It is cheap due to existing reserves in Turkey, has low cost of transportation and labor because of its lightness, and it is an important raw material as it provides insulation 6 times more efficiently than traditional concrete. In this study, lightweight concrete samples were prepared by adding expanded perlite at 3% and 5% ratios to Nevsehir, Isparta, Tomarza pumices. These samples were subjected to compressive strength, flexural strength and thermal conductivity coefficient tests. As a result of the study, the highest compressive and flexural strength was obtained as 19.911 MPa and 3.48 MPa from the samples formed by using Isparta Pumice aggregate. In terms of thermal conductivity coefficient, the best result was obtained from Tomarza Pumice sample as 0.8887 (W / mK). The use of perlite has a negative effect on compressive and flexural strengths and has a positive effect on thermal conductivity coefficient.