Entomopatojen fungus izolatlarının Spodoptera littoralis (Boisd.) (Lepidoptera:Noctuidae) üzerine etkilerinin belirlenmesi
Effects of entomopathogenic fungi on Spodoptera littoralis (Boisd.) (Lepidoptera:Noctuidae)
- Tez No: 472400
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Spodoptera littoralis başta pamuk olmak üzere, mısır, domates, biber, marul bitkisinde görülen önemli zararlılardandır. Bu bitkilerin yaprak, meyve ve çiçek kısımlarında beslenmektedir. Zararlıya karşı uygulanan kimyasal savaş yöntemleri sonucu, insektisitlere karşı direnç oluşmasına sebep olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca uygulanan insektisitlerin çevreye de zarar verdiği tespit edilmiştir. Bundan dolayı bu böceğe karşı alternatif savaş yöntemleri geliştirilmeye başlanmıştır. Entomopatojen funguslar, biyolojik kontrol etmeni olarak birçok zararlı böcek ile entegre mücadelenin önemli bir bölümünü oluştururlar. Bu çalışmada Isparta il merkezi ve çevre ilçelerinden örneklenen topraklardan izole edilen ve ön patojenite testi sonucu patojenitesi yüksek bulunan Beauveria bassiana ve Metarhizium anisopliae fungus izolatlarından 15 tanesinin biyolojik etkinlikleri Spodoptera littoralis'e karşı denenmiştir. Bu fungus izolatlarından 1x107 conidia/mL-1 konsantrasyonunda spor süspansiyonları hazırlanmış ve 3. veya 4. dönemdeki S. littoralis larvalarına Agar yüzeyi biyoassay yöntemi tekniği ile denenmiştir. Bioassay uygulaması sonucu en etkili bulunan 5 izolatın S. littoralis larvalarının %50 ölüm zamanı (LT50) ve %50 ölüm konsantrasyonlarının (LC50) belirlenmesi için 1×105, 1×106, 1×107, 1×108 ve 1×109 conidia/mL-1 konsantrasyonları uygulanmıştır. Sonuç olarak, B. bassiana izolatları oldukça etkili bulunmuş ve bunlardan BMAUM-E2003, BMAUM-E6001 ve BMAUM-M6001 için LT50 değerleri sırası ile 2.76, 3.97 ve 4.23 gün olarak hesaplanmıştır. BMAUM-E2003 ve BMAUM-E6001 izolatlarının ileriki çalışmalardan kullanılma potansiyeli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Spodoptera littoralis, Egyptian cottonworm, is one the most crucial pests that threats corn, tomato, pepper and especially cotton. They feed on leaves, fruits and flowers of these plants. Chemical methods which applied to pests were determined to cause resistance. Furthermore, it is confirmed that applied insectisides damage environment, as well. Because of this situation, alternative methods have been started to be developed againist this pest. Enthemopathogenic fungus constitiute an important part of integrated pest management programe. In this study, 15 isolates of B. bassiana and M. anisoplia isolated from the soil in Isparta were determined against S. littoralis larvae under laboratory conditions. Single concentration (107conidia/mL-1) of each entomopathogenic fungi was applied to 4th larval instars, with agar surface methods. After determination of the most effective five entomopathogenic fungi, we performed Dose-response mortality bioassays using 5 different concentrations (1×105, 1×106, 1×107, 1×108 and 1×109 conidia/mL-1) with agar surface methods. Number of dead insects was determined at every day after applications. Beauveria bassiana isolates (BMAUM-E2003, BMAUM-E6001 ve BMAUM-M6001) were found to be very effective and their LT50 were 2.76, 3.97 and 4.23 days, respectively. We believe that BMAUM-E2003 and BMAUM-E6001 isolates are worthwhile for future studies.