Bir mermer ocağından çıkartılan blok mermer ile mermer fabrikasından çıkan ürünlerin maliyet analizi; Barla mermer ocağı ve fabrikası örneği, Eğirdir-Isparta
Cost analysis of products from a marble factory and block marble from a marble quarry; Barla marble quarry and factory example, Egirdir-Isparta
  1. Tez No: 472401
  2. Yazar: ECE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında mermer sektöründen bir üretim işletmesi ele alınmış olup aylık ve yıllık mermer ocak ve fabrika üretim maliyetlerinden yola çıkarak birim maliyete ulaşılmıştır. İncelemeye alınan bu mermer sektörü uluslararası rekabetten oldukça fazla etkilenmektedir. Ülkemizde üretilen mermerler siparişe göre blok halinde veya işlenmiş halde satılması çok fazla sermayeye sahip olmayan yerel üreticileri büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. Bu çalışma Isparta İli sınırları içinde faaliyet gösteren Barla Mermer San. Ve Tic. Ltd. Şti.'ne ait Ottoman Bej Mermer üretimi maliyet hesaplamasına yöneliktir. Isparta bölgesinden çıkan bu mermer oldukça homojen yapıda olup genellikle döşeme amaçlı kullanılan bir bej mermer çeşididir. İşletme sadece kendi ocağında ürettiği mermeri işlemektedir. Şubat 2016 dönemi itibariyle işletmede 155 personel çalışmaktadır. Ocakta toplamda 74 makine, fabrika da ise 23 makine bulunur. Ocakta ki blok boyutları maksimum 310x210x150 cm dır. Mermer ocağı yıllık blok üretimi 20.000 ton/10 ay, aylık üretim 2000 ton günlük üretim de 125 tondur. ocak verimi ise %1.84 tür. Aylık çıkarılan pasa miktarı 43.000 m³ olup bu işlemden hiçbir gelir elde edilmemektedir.. Mermer fabrikasında ortalama yıllık 3500 m³ blok, işlenerek 150000 m² fayans üretilir. Plaka yıllık üretimi 17500 m² dir. İşletmede 1 m² fayansın maliyeti 51,2 TL iken 1 m² plaka maliyeti 52,17 TL dir. 1 m³ blok maliyeti 640 TL olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a production company from the marble sector was examined and the unit cost was found according to the monthly and annual marble quarry and factory production costs. This marble sector we studied has been heavily influenced by international competition. That the marbles produced in our country are sold in blocks or processed state based on the order adversely affect local producers who do not have much capital. This study was carried out in Barla Mermer San. And Tic. Ltd. Ottoman Beige Marble which belongs to Şti. This marble coming out of the Isparta region is a very homogeneous structure and is a beige marble variety usually used for flooring purposes. Only the marble it produces in its own quarry. The monthly amount of cashed is 43.000 m³ and no income is obtained from these works As of February 2016, 155 employees are in operation. There are totally 74 machines in the furnace and 23 machines in the factory. Block dimensions in the hob 310x210x150 cm. The marble quarry produces an annual block production of 20,000 tons / month, monthly production of 2000 tons / month and daily production of 125 tons / day. Marble quarry block yield is 1.84%, annual average 3500 m3 block and 150000 m2 tile are processed. Plate annual production is 17500 m². The cost price of 1 m² tile for operation is 51,2 TL while the cost price of 1 m² plate is 52.17 TL. The cost price of 1 m³ block is 640 TL.