Betonarme binaların deprem güvenliklerinin doğrusal elastik yöntem ve hızlı değerlendirme yöntemleri ile incelenmesi
An investigation on seismic assessment of RC buildings with linear elastic method and rapid visual screening methods
- Tez No: 472406
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT DEMİR, YRD. DOÇ. DR. HAMİDE TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez çalışmasında, mevcut betonarme binaların deprem performanslarının hızlı değerlendirilmesi için P25 Hızlı Değerlendirme Yöntemi, Yakut Yöntemi, Tübitak İçtak YMAÜ İ574, Japon Sismik İndeks Yöntemi, Kolon ve Duvar İndeksleri Yöntemi ve 111M119 Numaralı Tübitak Projesinde Önerilen Yaklaşım 10 adet konut tipi bina modeli üzerine uygulanmıştır. Binalar 10 MPa beton dayanımı kolon-kiriş birleşim bölgelerinde etriye sıklaştırmasının yapılmaması (sargısız) ve 20 MPa beton dayanımı etriye sıklaştırmasının yapılması (sargılı) durumları için ayrı ayrı incelenmiştir. Binalar dolgu duvarlı ve dolgu duvarsız olarak incelenmiştir. Model binaların aynı zamanda DBYBHY 2007'de yer alan Doğrusal Elastik Yöntem kullanılarak da deprem performansları belirlenmiştir. Hızlı değerlendirme yöntemlerinden elde edilen sonuçlar, ''Doğrusal Elastik Yöntem'' sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Böylece DBYBHY 2007 ile uyumlu sonuç veren hızlı değerlendirme yöntemlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, P25 Quick Evaluation Method, Yakut Method, Scientific and Technological Research Council of Turkey (Tubitak) İçtak YMAÜ İ574, Japan Seismic Index Method, Column and Wall Indices Method and the Approach which proposed in 111M119 numbered Scientific and Technological Research Council of Turkey (Tubitak) Project that developed for quick evaluation of current reinforced concrete buildings' earthquake performances, were implemented on ten residental type buildings. The buildings have been examined separately for the cases where the concrete strength of 10 MPa is not tightened (uncoated) and the concrete strength of the concrete is tightened (coiled) in column-beam joints. Buildings were evaluated as in filled wall and not infilled walls. Model buildings eartquake performances were determined by using linear elastic method which exists in DBYBHY 2007. Results obtained by fast evolution methods were compared with linear elastic method. Therefore it was aimed to determine fast evolution method which is compatible with DBYBHY.