Güneş pillerinin soğutulma tekniklerinin araştırılması
Investigation of cooling techniques for solar cells
- Tez No: 472407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KABUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde kullanılan ticari güneş pilleri % 30'den daha düşük bir verimle güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilmekte ve panel verimi, sıcaklık artışı ile ters orantılı olarak azalmaktadır. Güneş pillerindeki sıcaklık artışını önleyebilmek için kullanım amacına göre değişik formda ve yapılarda PV/T hibrit sistemler geliştirilmiştir. Bu amaçla binaların güneş alan cephelerinde, güneş enerjisinden aynı anda hem elektrik enerjisi üretmek, hem de binaların ihtiyaç duydukları ısı enerjisini veya sıcak suyu karşılayabilmektir. Bu çalışmanın amacı, güneş enerjisinden elektrik üretimi esnasında panel sıcaklığının artması sonucu azalan elektriksel verimini, paneli su ve hava ile soğutarak artırmaktır. Bu amaçla yapılan deneysel çalışmada, PV panelin arka yüzeyine yerleştirilen borular içerisinden geçirilen su ile hava kanalları içerisinden geçirilen hava sayesinde panel yüzeyinde soğutma sağlanmıştır. Bu şekilde panelin soğutulmasıyla hem fotovoltaik/termal (PV/T) sistemin verimi artırılmış hem de sıcak su ve iç ortam ısıtılması temin edilmiştir. Soğutma işlemlerinin yapılmasıyla sistemin veriminde ne ölçüde bir artışın sağlandığının belirlenebilmesi ve üç sisteminde karşılaştırılabilmesi için aynı özelliklerde soğutma yapılmayan fotovoltaik (PV) panel kullanılarak eş zamanlı deneyler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's commercial solar cells can convert from solar energy to electrical energy with a lower efficiency than 30 percent, and the conversion efficiency decreases with inversely proportional to temperature rise. As the temperature rise prevents in solar cells, PV/T hybrid systems have been developed in accordance with usage purpose in various conditions and structures. The purpose is to both produce electric energy and fulfill the need of head energy and hot water on sunny surfaces of structures. During electric production is produced from solar energy, the panel temperature increment decreases electrical efficiency so the study purpose is to increase electrical efficiency by cooling water and air. For this purpose, on the experimental work cooling is supplied on the panel surface with pipes which are placed back surface PV/T panel, water that is passed through in panel, and air that is passed through in air channels. In this way, cooling panel is provided both photovoltaic/thermal (PV/T) system is made productive both hot water and internal environment heating. By making the cooling process, simultaneously experiments are performed by using PV/T panel not same feature cooling in order to measure how much increase on system efficiency and to confront three systems.