Betonarme binaların deprem güvenliklerinin doğrusal elastik olmayan yöntem ve hızlı değerlendirme yöntemleri ile incelenmesi
An investigation on seismic assessment of rc buildings withinelastic linear methods and rapid visual screening methods
  1. Tez No: 593525
  2. Yazar: HASAN HANBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT DEMİR, DOÇ. DR. HAMİDE TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ülkemizde yaşanan depremler göz önüne alındığında mevcut yapı stoğunun depremlere karşı performanslarının hızlı bir şekilde değerlendirilmesi ve bu değerlendirme sonuçlarına göre önlemlerin alınması büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında betonarme binaların deprem performanslarının hızlı bir şekilde değerlendirilmesinde kullanılan P25 Hızlı Değerlendirme Yöntemi, Tübitak İçtak YMAÜ İ574, Japon Sismik İndeks Yöntemi, Yakut Yöntemi, Kolon ve Duvar İndeksleri Yöntemi ve Kolon İndeks Yöntemi 20 adet konut tipi binaya uygulanmıştır. Mevcut binaların aynı zamanda DBYBHY 2007'de yer alan Doğrusal Elastik Olmayan Yöntemler kullanılarak da deprem performansları belirlenmiştir. Hızlı değerlendirme yöntemlerinden elde edilen sonuçlar, ''Doğrusal Elastik Olmayan Yöntem'' sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bu sayede hızlı değerlendirme yöntem sonuçlarının DBYBHY 2007 ile uygunluğu kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the earthquakes in our country are taken into consideration, it is very important to evaluate the performance of the existing reinforced concrete building stock against earthquakes rapidly and to take actions according to these evaluation results. In this thesis, P25 Quick Evaluation Method, Scientific and Technological Research Council of Turkey (Tubitak) İçtak YMAÜ İ574, Japanese Seismic Index Method, Yakut Method, Column and Wall Index Method and Column Index Method, which are used in rapid assessment of earthquake performance of reinforced concrete buildings, were applied to 20 residential reinforced concrete buildings. Earthquake performances of the existing buildings were also determined by using inelastic linear methods, which was included in (TEC, 2007). The results obtained from the rapid evaluation methods were compared with the results of inelastic linear Method. In this way, the compatibility of the rapid evaluation method results with (TEC,2007) was checked.