Fresnel lens ile optimize edilmiş silisyum güneş panelinin elektrik üretim ve çalışma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electric generation and operating properties of silicon solar panel optimized with fresnel lens
- Tez No: 561522
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ERTEN ELA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde yapılan araştırmalarda güneş pillerinin üretim maliyetlerinin azaltılıp çalışma verimlerinin arttırılmasına yönelik yoğun şekilde çalışmalar yapılmaktadır. Bu sebeple araştırmacılar çok sayıda farklı güneş hücresi türü geliştirmişlerdir. Bu tez çalışmasında doğrudan güneş ışınımı altında p-tip boya duyarlı güneş hücresinin hareketli fresnel lens ve ayna ile ürettiği akım ve potansiyel farkı değerleri bulunmuştur. P-tip boya duyarlı güneş hücresi doğrudan güneş ışınımı altında alüminyum soğutma bloğu ve dalgıç tip pompa kullanılarak soğutulmuş ve üretilen akım ve potansiyel farkı değerleri ölçülmüştür. Ayrıca silisyum güneş hücresinin farklı ışınımlar altında fresnel lens ve ayna kullanılarak üretilen akım ve gerilim değerleri ölçülmüştür. Fresnel lensler yapısı gereği esnek ve maliyetleri silisyum güneş hücrelerine göre daha azdır. Plastik yapıda yapılabilirler ve ışığı odaklayabilirler. Deney çalışmasında fresnel lensin yoğunlaştırdığı ışık, p-tip boya duyarlı güneş hücresi ve silisyum güneş hücresi üzerine doğrudan düşürülmüştür. Deney çalışmasının hazırlanması için Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü laboratuvarlarından faydalanılmıştır. Bu tezin amacı, açıyla yerleştirilmiş aynalar ile gelen ışığın p-tip boya duyarlı güneş hücresi ve silisyum güneş hücresi üzerine yansımasını sağlamak aynı zamanda yüzey alanı p-tip boya duyarlı güneş hücresi ve silisyum güneş hücresinden daha büyük olan fresnel lensle gelen ışığı yoğunlaştırarak p-tip boya duyarlı güneş hücresinin ve silisyum güneş hücresinin bu koşullar altında çalışma özelliklerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
In today's researches, intensive studies are carried out in order to decrease the production costs of solar cells and increase their working efficiency. Therefore, researchers have developed a large number of different types of solar cells. In this thesis, the current and potential difference values of p-type dye sensitive solar cells produced by directing fresnel lens and mirror under direct solar radiation were found. The P-type dye-sensitive solar cell was cooled under direct solar irradiation using an aluminum cooling block and submersible pump and the current and potential difference values produced were measured. In addition, current and voltage values of silicon solar cells produced by using fresnel lens and mirror under different irradiations were measured. Fresnel lenses are flexible in nature and cost less than silicon solar cells. They can be made in plastic and can focus on light. In the experimental study, the light intensified by the fresnel lens was directly dropped onto the p-type dye-sensitive solar cell and silicon solar cell. Ege University Solar Energy Institute laboratories were used for the preparation of the experiment. The aim of this thesis is to provide the reflection of the light coming with the mirrors placed at an angle to the p-type dye-sensitive solar cell and silicon solar cell, and also to concentrate the p-type by concentrating the light coming from the fresnel lens whose surface area is larger than p-type dye-sensitive solar cell and silicon solar cell.