Kızılçam'da (Pinus brutia Ten.) fidan tipinin fidan morfolojisi ve kalitesine etkisi
Effect of seedling type in morphology and quality of brutian pine (Pinus brutia Ten.) seedlings
- Tez No: 472419
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Türkiye'nin önemli orman ağacı türlerinden olan Kızılçam (Pinus brutia Ten.) üzerinde gerçekleştirilen“Kızılçam'da (Pinus brutia Ten.) Fidan Tipinin Fidan Morfolojisi ve Kalitesine Etkisi”konulu bu yüksek lisans tez çalışmasında, türün fidanlık tekniği ile ağaçlandırma faaliyetlerine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla Osmaniye Orman Fidanlığında üretilen, 1+0 yaşlı çıplak köklü ve tüplü Kızılçam fidanlardan 2015 yılı büyüme dönemi sonunda örneklenen 150'şer bireyde fidan boyu ve kök boğazı çapı ölçülmüştür. Çalışmada fidan kalitesi ve özellikler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Çalışma sonucunda fidan tipine bakılmaksızın ortalama fidan boyu 16.61 cm ve kök boğazı çapı 4.71 mm bulunmuştur. Bu değerler sırasıyla çıplak köklü fidanlarda 18.4 cm ve 4.86 mm; tüplü fidanlarda ise, 14.79 cm ve 4.56 mm'dir. Varyans analizi sonucunda fidan boyu ve kök boğazı bakımından fidan tipleri arasında istatistiksel bakımdan (p≤0.05) anlamlı farklar olduğu belirlenmiştir. Fidanlar her iki fidan tipinde de genel olarak dikime elverişli fidan sınıfındadır. Diskriminant analizi sonucunda her iki kalite sınıflarının dikim için başarılı olduğu anlaşılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda her iki fidan tipinde de, fidan boyu ve kök boğazı çapı arasında istatistiksel bakımdan anlamlı (p≤0.05) pozitif ilişkiler belirlenmiştir. Çalışma sonuçları türün fidanlık tekniği uygulamaları bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This M.Sc. thesis entitled“Effect of Seedling Type in Morphology and Quality of Brutian pine (Pinus brutia Ten.) Seedlings”was carried out on Brutian Pine (Pinus brutia Ten.) which was one of the most important tree species of Turkish Forestry to contribute nursery and plantation practices of the species. Seedling height and root-collar diameter were examined in 1+0 year of Brutian Pine containerized and bare-root seedlings grown at Osmaniye Forest Nursery at the end of growing period of 2015. Seedling quality and relation between the characteristics were investigated. Averages of seedling height and root-collar diameter were 16.61 cm and 4.71 mm in polled seedling type, respectively. While, they were 18.4 cm and 4.86 mm in bare-root seedlings, and 14.79 cm and 4.56 mm in containerized seedlings, respectively. There were significant differences (p≤0.05) between seedling types based on results of variance analysis. Seedlings were in high quality for both seedling types. The both classification was suitable for the seedlings according to results of Discriminant analysis. There were positive and significant (p≤0.05) relations between the characters based on results of correlation analysis. Results of the study were discussed for nursery and plantation practices of the species.