Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yemlerine farklı oranlarda ilave edilen kantaron yağının (Hypericum perforatum) büyüme performansı, bazı çevresel stres parametreleri ve antioksidan aktivitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects on growth performance, some environmental stress parameters and antioxidant activity at different rates of St. John's wort oil (Hypericum perforatum) added to diets of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 472418
  2. Yazar: ÇAĞIN ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada jüvenil gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yemlerine ilave edilen sarı kantaron (Hypericum perforatum) yağının büyüme performansı, bazı çevresel stres parametreleri ve antioksidan aktivitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma kontrol grubu ve 1.0 ml/kg, 2.0 ml/kg, 3.0 ml/kg oranlarında kantaron yağı içeren yem grupları ile 3 tekerrürlü olarak oluşturularak 20 gram ortalama başlangıç ağırlığına sahip jüvenil alabalık bireyleriyle 90 gün boyunca sürdürülmüştür. Deneme sonucunda elde edilen parametrelerden, ortalama canlı ağırlık kazancı 88.86-90.97 (g), spesifik büyüme oranı 1.85-1.86, yem dönüşüm oranı 1.02-1.07, yaşama oranı %97-100, yem değerlendirme etkinliği 98.89-100.05, kondisyon faktörü 1.23-1.24, total antioksidan düzeyi 1.96-2.07 (µmol Trolox equivalents/L), toplam oksidan seviyesi 1.10-1.70 (µmol H2O2 equivalent/L), oksidatif stres indeksi 56.15-81.44, glikoz düzeyi 73.00-76.66 (mg/dl), kortizol düzeyi 0.78-1.13 (µg/dl), lizozim zon çapı 0.90-1.08 (cm) aralıklarında belirlenmiştir. Yem gruplarının total oksidan düzeyi ve oksidatif stres indeksi parametreleri istatistiksel açıdan farklılık göstermiştir (p0,05) oksidan düzeyi ve oksidatif stres indeksi düzeylerinde olumlu etkiler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to evaluate the effect of the St. John's Wort (Hypericum perforatum) oil added to juvenile rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) feeds in terms of growth performance, some environmental stress parameters and antioxidant activity. Experiment conducted for 90 days. There were three replicates with 20 grams mean weight and every replicate stocked with 35 rainbow trout individuals. Feed groups were formed as control group, KT1 (1.0 ml/kg), KT2 (2.0 ml/kg) and KT3 (3.0 ml/kg) groups of feeds which includes different rates of St. John's Wort oil. End of the trial parameter spaces which are obtained, average weight gain 88,86-90,97 (g), specific growth rate 1.85-1.86, feed conversion rate 1.02-1.07, survival rate %97-100, feed conversion efficiency 98.89-100.05, contidion factor 1.23-1.24, total antioxidant status 1.96-2.07 (µmol Trolox equivalents/L), total oxidant status 1.10-1.70 (µmol H2O2 equivalent/L), oxidative stress index 56,15-81.44, glucose status 73.00-76.66 (mg/dl), cortisol status 0.78-1.13 (µg/dl), lysozyme zone diameter 0.90-1.08 (cm). Feed groups showed statistical difference in terms of total oxidant status and oxydative stress index parameters (p0.05) but possitive effects upon oxydant status and oxydative stress index were observed.