Yapraktan bor gübrelemesinin elma çeşitlerinin mineral beslenmesine etkisi
Effect of leaf boron application on mineral nutrition of apple varieties
- Tez No: 472475
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, yapraktan bor uygulamasının farklı elma çeşitlerinin bor konsantrasyonuyla diğer besin elementlerine etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla, bitki materyali olarak, Mondial Gala, Red Chief, Scarlet Spur, Braeburn ve Fuji elma çeşitleri kullanılmıştır. Deneme, Burdur'un Ağlasun İlçesinde bulunan üretici bahçesinde yürütülmüştür. Deneme sonucunda artan bor dozu uygulamalarına bağlı olarak tüm çeşitlerde bitki bor konsantrasyonlarının artış gösterdiği görülmüştür. Tüm elma çeşitlerinin ortalamalarına göre kontrol grubu bor içeriği 31.39 mg/kg iken bu değerin bor uygulamaları ile 47.65 mg/kg değerine ulaştığı belirlenmiştir. Artan bor konsantrasyonlarına bağlı olarak yaprağın Ca, K, Mg, Fe, Cu, Mn, Zn içeriklerinde bazı değişimler belirlenmiştir. Bor uygulamalarına bağlı olarak, Mondial Gala çeşidi hariç, yaprak Ca içeriği genel olarak kontrol grubuna göre artırmıştır. Bitkinin potasyum konsantrasyonları üzerine bor uygulamalarının etkisi olmazken, çeşit farklılığına bağlı olarak yaprak potasyum konsantrasyonları değişmiştir. Elma çeşitlerinin yaprak magnezyum konsantrasyonları bor uygulamaları ve çeşit farklılıklarından etkilenmemiştir. Çeşitlerin çoğunun yaprak mikro element konsantrasyonları yapraktan yapılan bor uygulamalarından etkilenmezken, çeşitlerin bazıları olumlu, bazıları ise olumsuz yönde etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of leaf boron application on boron and some other nutrient concentrations of various apple varieties by boron concentration. For this purpose, Mondial Gala, Red Chief, Scarlet Spur, Breaburn and Fuji apple varieties were used as plant material. The trial was conducted at the farmer garden in the town of Ağlasun in Burdur. According to the results, it was seen that plant boron concentrations increased in all varieties due to increased boron applications. According to the mean values obtained from the all apple varieties, it was seen that boron concentration of the control group was 31.39 mg/kg and this value increased to 47.65 mg/kg with leaf boron applications. Some changes in the concentration of the leaf Ca, K, Mg, Fe, Cu, Mn, Zn have been observed with increasing boron concentrations. It was observed that Ca concentration of plant, except for the Mondial Gala cultivar, increased with foliar Ca applications comparing to control generally. Foliar boron application did not affect leaf potassium concentration; however leaf potassium concentration varied significantly with the variety. Leaf magnesium concentrations of apples were not affected from both foliar boron application and variety effect. Most of the varieties were not affected from the foliar boron applications. However, some of them have been affected positively; some of them have been affected negatively.