Cinara cedri'nin Isparta Orman Bölge Müdürlüğü sedir ormanlarında yayılışı, zararı, biyolojisi ve doğal düşmanları
Distribution, damage, biology and natural enemies of Cinara cedri in Isparta Forest Regional Directorate cedar forests
  1. Tez No: 472474
  2. Yazar: ŞÜKRAN OĞUZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı'nda“Yüksek Lisans Tezi”olarak 2015-2016 yıllarında, Isparta Orman Bölge Müdürlüğünün doğal ve plantasyon sedir ormanlarında, sedir sürgün biti (Cinara cedri Mimeur 1936) (Hemiptera: Aphididae)'nin dağılımı, türün ağaç tepe tacındaki koloni dağılımı ve farklı yaşlardaki sürgünlerde bulunma oranı, doğadaki biyolojisi, zararı, doğal düşmanların tespiti, türün morfolojisinin belirlenmesi ve C. cedri'yi ziyaret eden karınca türlerinin tespiti amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 820-1740 m arasında yükseltiye sahip 46 alanda gerçekleştirilmiştir. Plantasyon ormanları, genç meşcereler ve ortalama 1000 m yükseltide bulunan 10 alanda diğer alanlara göre C. cedri'nin popülasyonunun daha fazla olduğu belirlenmiştir. Ağaç üzerinde kolonilerin genellikle bir önceki yıla ait sürgünlerde ve dal koltuğunda bulunduğu, ayrıca sürgün ucu ile genç ağaçların gövdesinde de beslendikleri görülmüştür. Kolonilerin genellikle ağacın güney ve doğu bakıdaki, 1,0-1,5 cm çapındaki sürgünleri tercih ettiği tespit edilmiştir. C. cedri'nin yumurta, nimf ve ergin şeklinde yaşam döngüsüne sahip olduğu ve kanatlı ve kanatsız viviparları ile ovipar formlarının bulunduğu görülmüştür. Kışı yumurta döneminde geçirdiği, nisan ayının ilk haftasında yumurtadan çıkan nimflerin yaklaşık bir hafta ile 10 günlük sürede dört nimf dönemini tamamlayarak ergin oldukları, erginlerin partenogenetik olarak çoğaldıkları, mayıs-haziran aylarında kanatlı viviparların görüldüğü, ekim ayının son haftasında oviparların ortaya çıktığı ve çiftleşerek yumurta bıraktıkları gözlemlenmiştir. 17 coccinellid, beş syrphid, bir raphidiid, bir chrysopid, iki braconid ve bir pteromalid olmak üzere toplam 27 doğal düşman elde edilmiştir. Alanda en fazla görülen coccinellid türü Coccinella semptempunctata Linnaeus, 1758, syrphid türü ise Syrphus vitripennis Meigen, 1822 olmuştur. Ayrıca C. cedri kolonilerini ziyaret eden yedi karınca türü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed from 2015 to 2016 as“Master's Thesis”at Süleyman Demirel University, Graduate School of Applied and Natural Sciences, Department of Forest Engineering on the purpose of distribution, distribution in canopy of tree and in shoots in different ages of cedar aphid (Cinara cedri Mimeur 1936) (Hemiptera: Aphididae), biology in nature, damage, identification of natural enemies, morphological characteristics of this species, determination of ant species feeding with honeydew secretion of C. cedri in natural and plantation cedar forests of Isparta Forest Regional Directorate. The study was conducted in 46 different areas which have altitude in the between 820 and 1740 m. High population of C. cedri were mainly found in 10 areas which plantation forests, young stands and average 1000 m altitude as compared with other areas and on trees. Colonies generally were seen in shoots of previous year, crotch and on trees, also fed the tip of twigs and in trunk of young trees. Colonies were normally determined on shoots, which have 1,0-1,5 cm diameter, in south and east aspect of trees. Life cycle of C. cedri was seen as egg, nymph, and adult and winged and unwinged viviparous and oviparous forms. It was seen egg as overwinter, nymphs hatched in the first week April and adult by completing four nimf periods during about one week to 10 days, reproduced as parthenogenesis, seen of winged viviparous in May-June, and oviparous emerge in October and by mating lay egg of this aphid. It was attained 27 natural enemies in total 17 coccinellid, five syrphids, one raphidiid, one chrysopid, two braconids and one pteromalid. The most species were seen in study area are Coccinella semptempunctata Linnaeus, 1758 and Syrphus vitripennis Meigen, 1822. Also in this study determined seven ant species visiting to C. cedri colonies.