Farklı dozlarda yapraktan ve topraktan uygulanan bor gübrelemesinin turpta (Raphanus sativus L.) bitki gelişimi verim ve yumru kalitesine etkileri
The effects of soil and foliar boron fertilization application at different doses on plant growth, yield and quality of radish (Raphanus sativus L.)
- Tez No: 548633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama alanında yürütülmüştür. Denemede Kalender turp çeşidine 4 farklı bor dozu (0, 100 g/da, 200 g/da, 300 g/da) yapraktan ve topraktan uygulanmıştır. Bor gübrelemesinin toplam bitki ağırlığı (kg/m2), toplam yumru verimi (kg/m2), yaprak sayısı (adet/bitki), yaprak ağırlığı (kg/m2), yumru ağırlığı (g), yumru yüksekliği (mm), yumru çapı (mm), birinci kalite yumru sayısı (adet/parsel), ikinci kalite (ıskarta) yumru sayısı (adet/parsel), toplam yumru sayısı (adet/parsel), ikinci kalite (ıskarta) yumru ağırlığı (kg/parsel), yumru oranı (%) üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre topraktan ve yapraktan uygulanan farklı dozlardaki bor gübresinin incelenen parametreler üzerine istatistiki açıdan etkisi önemli bulunmamıştır. Bununla birlikte, topraktan uygulanan 200 g/da ve 300 g/da bor uygulaması ile hem toplam bitki ağırlığı (5.40 kg/m2), hem de toplam yumru verimi (2.40 kg/m2) bakımından en yüksek değerler elde edilmiştir. Yumru ağırlığı (531.33 g) ve yumru yüksekliği (79.49 mm) bakımından ise yapraktan 100 g/da bor uygulamasından en yüksek değerler alınırken, yumru çapında (88.20 mm) 300 g/da yapraktan bor uygulamasından en yüksek değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Çukurova University Faculty of Agriculture Department of Horticulture Research and Application area. In the experiment, 4 different boron doses (0, 100 g/da, 200 g/da, 300 g/da) were applied to the Kalender radish variety. The effects of boron fertilization on total plant weight (kg/m2), total root yield (kg/m2), number of leaves (number/plant), leaf weight (kg/m2), root weight (g), root height (mm),root diameter (mm), number of first quality roots (number/m2), number of second quality (scrap) root (number/plant), total number of roots (number/m2), second quality (scrap) root weight (kg/ m2), root ratio (%) were examined. According to the results of the study, the effect of different doses of boron applied from soil and foliar on the parameters examined was not found to be significant. However, in terms of total plant weight (5.40 kg/m2) and total root yield (2.40 kg/m2) highest values were obtained with the application of 200 g /da and 300 g/da boron applied from the soil, In terms of root weight (531.33 g) and root height (79.49 mm), the highest values were obtained from 100 g/da foliar boron application.