Hata türü ve etki analizi için kütle çekim kanunu esaslı gri ilişki analiz model önerisi
A new model to failure mode and effect analysis using mass gravity law based grey relational analysis
  1. Tez No: 472495
  2. Yazar: MEHMET YAŞBAYIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İşletmelerde genellikle süreçlerin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi istenir. Ancak, her ne kadar analiz ve tasarım uygulamalarına başvurulsa dahi seçim, tasarım, süreç ve servis döngüsünde ortaya çıkan hataların yönetilmesi nihai ürünün istenilen kalite düzeyi için oldukça önemlidir. Bunu sağlamaya yönelik başlıca bir yöntem olan hata türü ve etki analizi yaklaşımı ile öncelikli önemli olan hata türlerinin elde edilmesi amaçlanır. Bu tez çalışmasında, üretim sistemi boyunca meydana gelebilecek hata türlerinin şiddeti, fark edilmeme ve ortaya çıkma olasılıklarının hesaplanması için kütle çekim kanunu temeline dayanan gri ilişki analiz modeli geliştirilmiştir. Önerilen yöntemde, gri ilişki analiz yöntemi hata türlerinin risk öncelik değerlerinin elde edilmesinde temel yöntemdir. Tez çalışmasında kapsamında en ayırt edici geliştirme aşaması, elde edilen risk öncelik değerlerini kullanarak hata türlerinin birbirleri arasındaki etkileşimlerinin incelenen süreç yapısına göre kütle çekim kanunu yaklaşımından esinlenen yeni bir değerlendirme yöntemi ile çözüme dahil edilmesidir. Bu sayede hata türlerinin sadece tek başına etkileri değil birleşik etkilerinin de gösterilmesi hedeflenmiştir. Gri hata türü ve etki analizi yönteminde risk öncelik sayısının hesaplanmasındaki ağırlıkların geliştirilen yöntemle hesaplanması önerilmiştir. Sonuçta, hata ve/veya hata türlerinin önem seviyelerinin belirsizlik durumu altında belirlenmesi yoluyla hata türü ve etki analizi değerlendirme sürecinden öznel yorumların arındırılması sayesinde süreç yöneticileri için etkin kararlar alabilecekleri yeni bir risk değerlendirme modeli endüstriyel uygulamalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Processes are often required to operate smoothly in enterprises. However, even if analysis and design applications are used, managing the errors that occur in the cycle of selection, design, process and service is important for the desired quality level of the final product. It is aimed to obtain the most important failure modes with the Failure Mode and Effect Analysis approach which is the main method to achieve this. In this thesis, a mass gravity law based grey relational model will be developed to calculate the probability of occurrence, detection, and severity of mode of failure that may occur throughout the production system. Also, the grey relational analysis method will be used when risk priority values of error types are obtained. A new proposed method based on the mass gravity law approach will be developed according to the structure of the process which examines the interactions among the types of failure using the risk priority values obtained as the most distinct developmental stage within the scope of the thesis study. This will ensure that not only individual effects but also the combined effects of the types of errors will be shown. As a result, providing a new risk assessment model where process managers can make effective decisions by determining the importance levels of failure and / or failure modes under the uncertainties which is shown using an industrial application in detail.