Sezgisel algoritmalar kullanarak konteyner yükleme problemi optimizasyonu
Optimization with heuristic algorithms for container loading problem
  1. Tez No: 472499
  2. Yazar: MERVE AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde konteyner taşımacılığının önemi giderek artmaktadır. Bu sebeple ulusal ve uluslararası piyasalarda hava, kara ve deniz yoluyla yapılan taşımacılıklarda şirketler için daha düşük maliyetle taşıma büyük önem taşır. Maliyeti düşürmenin yollarından biri de konteyner hacmini en iyi şekilde kullanmaktır. Bu çalışmada, daha düşük maliyet ile konteyner yükleme probleminin çözümü için sezgisel algoritmalardan biri olan genetik algoritma kullanılmıştır. Genetik algoritma ile konteyner içerisine çeşitli boyutlardaki kutular en uygun şekilde yerleştirilmiştir. Böylece, konteyner içi boş alanın minimizasyonu ve yüklenen kutu sayısının maksimizasyonu amaçlanmıştır. Çalışma literatürdeki diğer sezgisel algoritmalarla karşılaştırılmış ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays the importance of container transport is gradually increasing. For this reason in air, land and sea transportation, lower cost transport has great importance for the companies in national and international markets. One way to reduce costs is to use the volume of container in the best way. In this study, genetic algorithm which is one of the heuristic algorithms is used to solve the container loading problem with lower cost. By means of genetic algorithm, boxes of various sizes are placed in the container in the most suitable way. Thus, the minimization of the empty space of the container and the maximization of the number of loaded containers are aimed. The study is compared with other heuristic algorithms in the literature and the results obtained are presented.