Sezgisel algoritmalar kullanarak sanal atalet moment kontrolü içeren zaman gecikmeli yük-frekans kontrol sistemleri için denetleyici tasarımı
Controller design for time-delayed load frequency control systems with virtual inertia control usi̇ng heuristic algorithms
  1. Tez No: 884264
  2. Yazar: İLYAS ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET AYASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezin amacı farklı sezgisel optimizasyon algoritmaları kullanarak sanal atalet moment kontrolü içeren zaman gecikmeli yük frekans kontrol sistemleri için denetleyici tasarlamaktır. Bu kapsamda“Karga Arama Algoritması (KAA)”,“Parçacık Sürü Optimizasyonu(PSO), Girdap Arama Algoritması (GAA)”ve“Sinüs Kosinüs Algoritması (SKA)”algoritmaları kullanılarak bir ve iki bölgeli yük frekans kontrol sistemlerindeki oransal – integral denetleyicisi kazanç değerleri optimize edilmiştir. Elde edilen değerler benzetim yapılarak sistemde test edilerek, maksimum ve minimum aşma değerleri, yerleşme süresi ve algoritmaların iş yükleri açısından karşılaştırma yapılmıştır. Elde edilen sonuçların kararlılık bölgesinden seçilen rastgele değerlerin oluşturduğu sinyalden göz önünde bulundurulan bütün değişkenlerden ve zaman gecikmeleri açısından üstünlüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design a controller for time-delayed load frequency control systems containing virtual inertia moment control using different heuristic algorithms. Proportional-integral controller gain values have been optimized in one and two area load frequency control systems by using“Crow Search Algorithm (CSA)”,“Particle Swarm Optimization (PSO), Vortex Search Algorithm (VSA)”and“Sine Cosine Algorithm (SCA)”. After that a comparison was made in terms of overshoot and undershoot values, settling time and workloads of algorithms. It has been observed that the obtained results are superior to all variables considered from the signal formed by random values selected from the stability region.