Hibrid karga-arama genetik algorıtmasını kullanarak 3 boyutlu kutu paketleme sorununu çözme.
Hybrid crow-genetic algorithm for solving 3d bin packing problem.
  1. Tez No: 646953
  2. Yazar: HAZEM KHUDEER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, üç boyutlu Kutu Paketleme Problemi'ni (KPP) çözmek için Hibrit Meta-Sezgisel algoritmalar geliştirilmiştir. Algoritmalar, Karga Arama Algoritması ile Genetik algoritmanın bir kombinasyonudur. 3Boyutlu küboid Kutu paketleme problemi ilk kez Karga algoritması ve Hibrit Karga-Genetik algoritmaları kullanılarak çözülmüştür. 3Boyutlu KPP probleminin özellikleri arasında küboid şeklinde 90 derece dönebilen kutular ile birlikte genişliği ve uzunluğu sabit ve serbest yükseklikte bir konteyner bulunmaktadır. Problem için bir karşılaştırma veri seti olmadığından, rastgele bir veri seti oluşturulmuştur. Bu çalışma kapsamında Karga algoritması, Genetik algoritması, Hibrit Karga-Genetik algoritması, Hibrit Karga-Genetik algoritması tasarlanmış ve test edilmiştir. Sonuçlar Hibrit Karga-Genetik algoritmasının diğerlerinden daha iyi olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
Throughout this study, Hybrid Meta-Heuristic algorithms developed for solving the three-dimensional Bin Packing Problem (3D-BPP). The algorithms are a combination of the Crow Search Algorithm and the Genetic algorithm. It is the first time that the bin packing problem of three dimensional-type is solved using the Crow algorithm and the hybrid Crow-Genetic algorithms. The characteristics of the problem are offline 3D-BPP, cuboid-shaped items, and a container of fixed in width and length, but free in height, in addition, the items are rotatable by 90 degrees. Since there exists no benchmark dataset for the problem, a random dataset was generated. Herein Crow algorithm, Genetic algorithm, Hybrid Crow-Genetic algorithm, Hybrid Genetic-Crow algorithm were designed and tested. The results show that the Hybrid Crow-Genetic algorithm performed better than others.