Bazı azotlu bileşiklerin antioksidan aktiviteleri
Antioxidant activities of some nitrogen compounds
- Tez No: 472513
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAÇAN, PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Vücut, oksidatif strese karşı savaşmak için ya doğal olarak üretilen (endojen ) antioksidanlar ile ya da besinler (eksojen ) aracılığıyla alınan çeşitli mekanizmalara sahiptir. Antioksidanların rolü, aşırı serbest radikalleri nötralize etmek, hücreleri toksik etkilerinden korumak ve hastalıkları önlemeye katkıda bulunmaktır. Bu çalışmada bazı azotlu bileşiklerin antioksidan aktiviteleri DPPH radikal giderme aktivitesi, DMPD radikal giderme aktivitesi, ABTS radikal giderme aktivitesi, indirgeme gücü, bakır (II) iyonu indirgeyici antioksidan kapasitesi (CUPRAC), süperoksit anyon radikal giderme aktivitesi, hidroksi radikal giderme aktivitesi ve ferri iyonu redükleyici antioksidan parametresi (FRAP) metodları kullanılarak incelendi. Sonuçlar sentetik (bütillenmiş hidroksianisol, bütillenmiş hidroksitoluen, Troloks) ve doğal standart antioksidanlarla (askorbik asit ve α- tokoferol) karşılaştırıldı. Çalışmada, antioksidan aktivitelerin genel olarak bileşiklerin konsantrasyonuna bağlı olarak arttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
The body has various mechanisms to counteract oxidative stress by producing antioxidants, either by naturally occuring (endogenous) antioxidants, or externally supplied through foods (exogenous). The roles of antioxidants are to neutralize the excess of free radicals, to protect the cells against their toxic effects and to contribute to disease prevention. In this study, the antioxidant activity of some of nitrogen compounds was investigated by different antioxidant tests including hydroxyl radical scavenging, DPPH radical scavenging, DMPD radical scavenging, ABTS radical scevenging, reducing power, cupric ion reducing antioxidant capacity (CUPRAC), superoxide anion radical scavenging activity, hydroxy radical scevenging and ferric ion reducing antioxidant parameter (FRAP) methods. Results were compared with synthetic antioxidants such as butylated hydroxyanisole, butylated hydoxytoluen, Trolox and with natural antioxidants such as ascorbic acid and α- tocopherol. The study showed that antioxidant activities generally increased depending on the concentration of the compounds.