Estimation of changing purchasing behaviors of Turkish male population with respect to the primary dimensions of different apparel types
Türk erkek popülasyonunun farklı elbise türleri birincil ölçülerine göre değişen satın alım davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 472514
  2. Yazar: AYŞE RABİA KELEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERSİN NAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Giyim Endüstrisi, Industrial and Industrial Engineering, Clothing Industry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kıyafetlerin beden ölçülerinin ayarlanmasında önemli bir ikilem vardır: popülasyonun en yüksek kısmı için en az sayıda beden üretmek. Bu çalışmada, erkeklerin 8 farklı kıyafete yönelik bedenlerinden ne kadar uzak ölçülerde kıyafet satın aldıkları anket çalışması ve doğrulama yöntemi ile incelenmiş, sonuçlar ANOVA ve Eşleştirilmiş t-test gibi testler ile desteklenmiştir. Anket sonuçları erkeklerin tercihlerinin iş (resmi) gömleklerinin kol uzunlukları ve boyun çevresi açısından daha çok esnek olduğu sonucunu, dolayısıyla bu kıyafet türü için erkeklerin beden seçimlerinde daha çok kayıtsız olduklarını ortaya koymuştur. Fakat diğer kıyafetlerde tercihlerin nispeten daha katı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra erkeklerin küçük bedene nazaran büyük beden tercih ettikleri görülmüştür. Doğrulama analizinde, tişört, resmi gömlek ve kazak olmak üzere üç farklı kıyafetten ölçü alınmıştır. Sonuçlar erkeklerin tişörtte göğüs çevresi, kazakta göğüs çevresi ve uzunluk, resmi gömlekte ise kol uzunluğu ölçülerinde büyük bedeni küçük bedene tercih ettikleri görülmüştür. Toplamda yaklaşık %70 yanıttan anket ve doğrulama analizleri arasındaki farklılık %20'den azdır.
Özet (Çeviri)
In the clothing sizing system, there is a crucial dilemma: accommodating the highest percentage of the population with the smallest number of sizes. In this study, the purchasing behavior of men with respect to the changing primary dimensions of eight different men garment categories is examined with survey and validation study using ANOVA and Paired t-test. Survey results show that male preferences of sizes are more flexible for arm length and neck girth for formal shirts, which means they are more indifferent for this type of garment. However, male preferences are stricter for jackets, t-shirts, pullovers, trousers, and pajamas. In validation study, measurements have been taken from three different garments which are t-shirts, formal shirts and pullovers. Validation study outputs indicate that male population prefers larger sizes for chest girth of t-shirt, chest girth and height of pullovers and neck girth and arm length of formal shirts rather than smaller sizes. According to validation study results, males are more indifferent compared to survey results. Overall, in about 70% of the responses, the difference between the survey and validation study results were less than 20%.