Beylikdüzü-Şirinevler E-5 kara yolu hizmet düzeyi incelenmesi
Investigation of the level of service on E-5 highway between Beylikduzu and Sirinevler
- Tez No: 472515
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Trafik tıkanıklığı, dünyada olduğu gibi İstanbul'da da gün geçtikçe artan ve çözülmesi gereken büyük sorunlardan biri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle karayolu kapasitesinden en verimli şekilde yararlanılması gerekmektedir. Bunun sağlanmasının yolu ise, karayolu kapasitesi hizmet düzeyinin incelenmesidir. Analiz yöntemi olarak kullanılan yaklaşımlar ve yöntemler HCM-2000'e dayanmaktadır. E-5 Karayolu Beylikdüzü-Şirinevler arasındaki kesimlere ait el sayımı (manuel) ile toplanan trafik verilerinin analiz çalışmaları detaylı olarak incelenmiştir. Verilerin analizi aşamasında kullanılan yöntemler ve yaklaşımlar ile mevsimsel ve zirve saat dilimlerindeki trafik hacminin akım hızına göre değişmesi belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, trafik tıkanıklığının üstesinden gelebilmek için yol kapasitesinin verimli kullanılabimesi, katılma ve ayrılma noktalarının düzeltilmesi, trafik hareketliliğin arttırılması, hizmet düzeyinin iyileştirilmesi önerilmektedir. Ayrıca ileride yapılacak karayolu kapasite analizi çalışmalarına da katkı sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Traffic congestion in Istanbul is emerging as one of the biggest problems that are increasing as in the whole world. Accordingly it is necessary to utilize highway capacity most efficiently. The way of providing this to examine the service level of highway capacity. In this thesis, conducted approaches and methods used in analysis are based on HCM-2000. Manually collected data, belongs to Beylikdüzü-Şirinevler section of E-5 highway, are analyzed attentively. The change of seasonal and peak hour traffic volume according to flow rate is determined by the approaches specified in the stage of analyzing. According to obtained results, road capacity must be used effectively, traffic mobility must be increased, access points must be regulated and level of service improvements must be done to overcome traffic congestion. Additionally it is aimed to contribute the future highway capacity studies by this thesis.