Türkiye'deki siber güvenlik bilinci ve sosyal mühendislik ataklarına karşı savunma önlemlerinin geliştirilmesi
Cyber security awareness and improving defense measures against social engineering attacks in Turkey
- Tez No: 472522
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ülkemiz teknoloji açısından dünyayı yakalamaya çalışırken teknolojideki hızlı değişimler ülke sistemlerinin güvenilirliğini tehdit etmektedir. Son yıllarda Nesnelerin İnternetinin gelişmesi ile birlikte güvenlik de ciddi bir durum halini almıştır. Şu ana kadar gerçekleşen en büyük DDOS atağı Bilgisayarlar değil ipcam, tv, çay makinesi gibi internet bağlantısı olan küçük akıllı cihazlar ile gerçekleşti. Bu cihazların kontrolünde kullanılan şifre kullanıcı adı gibi bilgiler Sosyal Mühendisliğin bilgi toplama yöntemleri ile kolaylıkla ele geçirilebilmektedir. Özellikle ülkemiz gibi nüfusunun %60'ının sosyal medya kullanıcısı olduğu düşüldüğünde kişilerin paylaştığı bilgiler saldırganlar için iştah kabartıcı olabiliyor. Ülkemizde 2016 sonu itibari ile Facebook hesaplarının %60'ı (ülke nüfusunun %36'sı) her gün facebook hesabını ziyaret etmektedir. Bu araştırmada kişilerin kullanım alışkanlıkları incelenerek ülkemizi korumak için gerekli önlemlerin neler olduğuna bakılmıştır. Görülen karanlık sonuçlarla ülkemizin güvenliğini sağlamak için daha fazla çalışmamız gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rapid changes in technology threaten the reliability of the country's systems while trying to catch the world in terms of technology. With the development of the Internet of Things in recent years, security has become a serious situation. The biggest DDOS work that has been done so far is not with computers, but small smart devices like ipcam, tv, tea machine with internet connection. Information such as the user name and password used in the control of these devices can easily be captured by the methods of collecting information from Social Engineering. Especially when we think that 60% of the population of our country is a social media user, the information that people share can be an appetite for attackers. As of the end of 2016, 60% of Facebook accounts (36% of the country's population) visit our facebook account. In this research, we examined the usage habits of the people and look at what measures are necessary to protect our country. As we take account of this dark results we learned that we must take more mesorments to make our country safe.