Çatlaklı kompozit eğri kirişlerin statik ve dinamik davranışının incelenmesi
Investigation of static and dynamic behavior of cracked composite curved beam
  1. Tez No: 472545
  2. Yazar: ERHAN ÖZÇARE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez kapsamında farklı eğrilik değerlerine sahip çatlaklı kirişlerin statik ve dinamik davranışları incelenmiştir. Kirişlerin statik ve dinamik analizleri sonlu elemanlar yazılımı olan Abaqus kullanılarak yapılmıştır. Farklı eğrilik değerlerine sahip çatlaklı izotropik yapıdaki kirişler için gerilme yoğunluk faktörü, yer değiştirme, ve gerilme değerleri elde edilmiştir. Elde edilen değerler literatürle karşılaştırılmış ve sonuçların uyumlu olduğu gözlenmiştir. Farklı eğrilik değerlerine sahip kompozit çatlaklı kirişlerde farklı kompozit açıları ve çatlak derinliği oranı (çatlak derinliği/kiriş yüksekliği) için yer değiştirme, gerilme ve doğal frekans değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, static and dynamic behavior of cracked composite beams with different curvature are investigated. Static and dynamic analyses of the cracked beams are conducted using finite element software Abaqus. Stress intensity factor, displacement and stress values are obtained for isotropic cracked beams with different curvatures. Results are compared with literature and good agreement is obtained. Then, cracked composite beam with different curvatures is analyzed. Effect of crack depth ratio (crack depth / beam height), layer orientation and curvature on static and dynamic behavior is investigated.