The Analysis of the repated DNA squences and the mitochandrial DNA restricition profiles of the industrially used sacchoromyces cereusial stroins
Endüstride kullanılan saccheromyces cerevisiae suşlarının yinelenen DNA dizilerinin ve mitokondri DNA'larının kesim profillerinin analizi
- Tez No: 47255
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH İZGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Microbiology
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZ ENDÜSTRİDE KULLANILAN SACCHAROMYCES CEREVİSİAE SUŞLARININ YİNELENEN DNA DİZİLERİNİN VE MİTOKONDRİ DNA ' LARININ KESİM PROFİLLERİNİN ANALİZİ Altınbay, Demet Yüksek lisans tezi, Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Tez Yöneticisi : Y.Doç.D r.Fatih İZGÜ Eylül 1995, 62 sahife Saccharomvces cerevisiae ( BSP 1 - 4 ) fenotipik özellikleri aynı olan, fakat fermantasyon sırasında değişik aktivite göstermelerinden dolayı sanayi tarafından faklı suşlar oldukları ididia edilen maya suşlarıdır. Bu çalışmada, eğer var ise, suşlar arasındaki farklılıkları ortaya çıkarabilmek amacıyla, biyokimyasal testler yapılmış, suşların genomik DNA'larındaki yinelenen dizilerinde ve mt DNA'larındaki dizi organizasyonları araştırılmıştır. Yapılan biyokimyasal testler, bütün suşlar için aynı sonuçları vermiştir. S.cerevisiae suşlarının kromozomal DNA'larındaki yinelenen dizilerin, dizi organizasyonlarının değişik S.cerevisiae suşlarında farklıolmalarından dolayı bu çalışmadaki suşların genomları beş farklı enzimle kesilerek ( Eco R I, Hind III, Bam HI, Bgl II, Xho I ) her birindeki yinelenen dizilerin dizi organizasyonları belirlenmeye çalışılmıştır. Suşlardaki rDNA dizileri Eco Rl, Hind III ve Bgl II kesim noktalarında herhangi bir farklılık göstermemiştir. Retrotransposon Ty1, Xho l enzimiyle bütün suşlarda aynı DNA kesitini oluşturmuş ve subtelomerik Y ' dizilerinin ise Hind III, Bam HI, ve Xho I enzimleriyle reaksiyonları sonucunda farklı dizi organizasyonlarına sahip olmadıkları ortaya çıkmıştır. Eco Rl ve Hind III enzimleriyle kesilen mt DNA ' landa, bu enzimlerin her biri için, dört susta da farklı kesim noktaları göstermemiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, fenotipleri aynı olmalarına rağmen hamurdaki fermantasyon aktivitelerinin değişiklik göstermelerinden dolayı bu suşlarm faklı suşlar olma iddialarını desteklememektedir. Anahtar kelimeler : Saccharomvces cerevisiae, yinelenen DNA dizileri, mt DNA, kesim noktası polîmorfizmi. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ANALYSIS OF THE REPEATED DNA SEQUENCES AND THE MITOCHONDRIAL DNA RESTRICTION PROFILES OF THE INDUSTRIALLY USED SACCHAROMYCES CEREVISIAE STRAINS Altınbay, Demet M.S. in Science Education Supervisor : Assist. Prof. Dr. Fatih İZGÜ September 1995, 62 Pages Saccharomvces cerevisiae ( BSP 1 - 4 ) are industrially used baking strains that have same phenotypes but claimed to be different strains by the industry due to variations in their fermentation activities in dough. In the present study these strains were subjected to various biochemical tests and their sequence arrangements in the repeated sequences of their genomes along with mt DNAs were analyzed in order to detect, if exist, any differences among these strains. The biochemical test results showed no significant differences among the strains. As the repeated sequences ( r DNA, retrotransposon Ty 1, subtelomeric Y ' repeat ) have different sequence arrangements in different strains of S.cerevisiae. the genomic DNAs of the industrially used IIIstrains utilized in this study were subjected to a series of cleavage reactions by five different restriction endonucleases ( Eco R I, Hind III, Bam HI, Bgl II, Xho I ) to interpret the sequence arrangements in each strain. The r DNA sequence in each strain showed no restriction site polymorphism for the enzymes Eco R I, Hind III and Bgl II. The retrotransposon Ty 1, when cut by Xho I, generated a same size fragment in all strains and the Y ' subtelomeric sequences also did not indicate any different arrangement when digested with Hind III, Bam H I, and Xho I. The mt DNAs of the four strains, also did not show any restriction site polymorphism for the enzymes either Hind III and EcoRI. The data obtained from this study did not support the claims that these strains were different due to variations in fermentation activities in dough, although they have same phenotypes. Key words : Saccharomvces cerevisiae, repeated DNA sequences, mt DNA, restriction site polymorphism. IV