A Numerical experimentation of the boundary conditions for a two-dimensional multigrid euler solver using finite volume method for internal flows
İç akışlar için sonlu hacim metodu kullanan iki boyutlu çok çözüm ağlı evler çözücüsü ile sınır şartları üzerinde sayısal deneyler
- Tez No: 47256
- Danışmanlar: PROF.DR. M. HALUK AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
öz İÇ AKIŞLAR İÇİN SONLU HACİM METODU KULLANAN İKİ BOYUTLU ÇOK ÇÖZÜM A?LI EULER ÇÖZÜCÜSÜ İLE SINIR ŞARTLARI ÜZERİNDE SAYISAL DENEYLER ERTÜRK, Ercan Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M Haluk Aksel Haziran 1995, 196 sayfa Bu tezde, ikinci dereceden, açık, iki boyutlu sonlu hacim Euler çözücüsü geliştirilmiştir. Hesaplama zamanını azaltmak için çözücüye çok çözüm ağı hızlandırma tekniği uygulanmıştır. Sayısal dağıtma, kendisinden ayarlı dağıtmaya sahip olacak şekilde ayarlanmıştır. Duvar sınırlarının yakınındaki bölgelerde daha iyi sonuç alabilmek için geçirmezlik kavramı geliştirilmiştir. Bu tez ayrıca, hem uzak bölge hemde duvar sınır şartları için hesaplamalı akışkanlar dinamiğinde kullanılan çeşitli sınır şartlarının sayısal çözümlerini karşılaştırmaktadır. Uzak bölge sınır şartlan için dalga, dalga benzeri ve sonlu fark tahminli çözümler veren değişik işleyiş şekilleri elealınmıştır. Çeşitli yansıtan ve yansıtmayan uzak bölge sınır şartlan, hesaplanmış çözümler üzerindeki etkileri için test edilmiştir. Duvar sınırlan için, değişik basınç tahmin etme teknikleri ve ayna yansıması teknikleri geliştirilmiştir. Bu tez, sürtünmesiz dönüşlü ve dönüşsüz akışlar için hızlı, doğru ve güvenilir çözümlere imkan veren bir bilgisayar kodu geliştirmeye yöneliktir. Anahtar Kelimeler : Euler Denklemleri, Sonlu Hacim Yöntemi, Çok Çözüm Ağı Hızlandırma Tekniği, Kendisinden Ayarlı Dağıtma, Yansıtmayan Uzak Bölge Sınır Şartı, Ayna Yansıması Tekniği. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A NUMERICAL EXPERIMENTATION OF THE BOUNDARY CONDITIONS FOR A TWO DIMENSIONAL MULTIGRID EULER SOLVER USING FINITE VOLUME METHOD FOR INTERNAL FLOWS ERTÜRK, Ercan M.Sc. in Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. M. Haluk Aksel June 1995, 196 pages In oris thesis, a second order, explicit, finite volume Euler solver in two dimension is developed. A multigrid accelerating technique is adapted to the solver for decreasing the computation time. The numerical dissipation is adjusted to have a self adaptive dissipation. To have better solutions on the regions near the solid wall boundaries, the impermeability concept is developed. This thesis also compares the numerical solutions of various boundary conditions for both far-field and solid wall boundaries that are used in computational fluid dynamics. For fixe far-field boundaries, various kinds of treatments, that give wave, wave like and finite difference mapproximated solutions are considered. Several reflecting and non-reflecting far-field boundary conditions are tested for their effect on the computed solutions. For the solid wall boundaries, various kinds of pressure extrapolating techniques and mirror image techniques are developed. This thesis tries to develope a computer code that allows fast, accurate and reliable computations for inviscid rotational and irrotational flows. Keywords : Euler Equations, Finite Volume Method, Multigrid Accelerating Technique, Self Adaptive Dissipation, Non-Reflecting Far-Field Boundary Condition, Mirror Image Technique. rv