Gemi sistemleri enerji analizi
Energy analysis of ship systems
- Tez No: 472572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dünya üzerinde insan nüfusunun artması ve teknolojinin gelişmesi ile enerji ihtiyacı artmaya devam etmektedir. Dünya, enerji ihtiyacının büyük çoğunluğunu halihazırda fosil yakıtlardan sağlamaktadır. Fosil yakıtların yanması ile ortaya çıkan kirletici emisyonlar, insan sağlığını ve ekolojik yaşamı tehdit etmeye devam etmektedir. Gemiler, %71'i denizlerle kaplı dünyamızda en önemli ulaşım ve ticaret araçlarından biridir. Gemiler için kirletici emisyonların çevresel etkilerinin azaltılmasına yönelik gemi tasarımında ve gemi yaşam döngüsü içinde enerji verimliliği ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Gemi yaşam döngüsü içinde; gemi konfigürasyonun mevsimsel koşullar ve seyir şartlarına göre en doğru şekilde kullanılması en önemli husus olarak öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında gaz türbinli bir geminin; liman, demir, manevra ile seyir koşullarında, İstanbul ili ve Marmara Denizinin mevsimsel sıcaklık ortalamaları ile gemi süratine bağlı olarak enerji kullanım konsepti modellenerek analiz edilmiştir. Gemi kullanım konseptinde verimliliği artırıcı önlemler sonucunda, yılda ortalama 307,4 ton ile % 6 oranında yakıt tasarrufu ve ortalama 975 ton daha az CO2 salınımı sağlanabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase of human population and the development of technology in the world, energy demand continues to increase. The world is already supplying the vast majority of its energy needs from fossil fuels. Pollutant emissions resulting from the burning of fossil fuels continue to threaten human health and ecological life. The ships are one of the most important transportation and trade vehicles in our world, 71% of which are covered with seas. Efforts are being made on energy efficiency in ship design and ship life cycle to reduce the environmental impacts of pollutant emissions for ships. Within the ship's life cycle; It is the most important point to use the ship configuration in the most appropriate way according to seasonal conditions and driving conditions. In this thesis study, a gas turbine ship; Harbor, iron, maneuvering and navigational conditions, modeling of the energy usage concept according to the seasonal temperature averages of Istanbul and Marmara Sea and the ship speed. As a result of measures to increase productivity in the ship use concept, it has been determined that an annual average of 307.4 tons of fuel can be saved with 6% of fuel savings and an average of 975 tons less CO2 emission.