Enerji arz güvenliği risk endeksi oluşturulması için bir model önerisi ve nükleer santrallerin risk üzerindeki etkisinin ölçülmesi
A model proposal for creating risk index of energy security supply and measurement of the effect of nuclear power plant on the risk
  1. Tez No: 472574
  2. Yazar: TUNCAY BELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Dünyada birçok ülke enerji arz güvenliğini sağlamaya yönelik çeşitli politikalar uygulamaktadır. Türkiye'nin arz güvenliği politikaları; kaynak, ülke ve güzergâh çeşitliliğinin artırılması, yerli kaynak kullanımının arttırılması için belirli teşviklerin uygulanması, enerjinin üretimde ve tüketimde verimli kullanımının sağlanması, sektörde serbestleşmenin artırılması şeklinde özetlenebilir. Enerji arz güvenliği açısından kaynak çeşitliliğinin sağlanması oldukça önemli olup nükleer enerji bu kodunda kilit bir rol oynamaktadır. Tezin birinci bölümünde nükleer enerji ve nükleer enerjinin kullanım alanları ile nükleer güvenlik üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise elektrik üretiminde kullanılan kaynakların ekonomik durumları incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise, enerji arz güvenliği kavramı, enerji arz güvenliğinin önemi ve bileşenleri ile arz güvenliği politikaları ele alınmıştır. Son olarak dördüncü bölümde ise, enerji arz güvenliği risk endeksi modeli tanıtılarak nükleer enerjinin arz güvenliğine etkisi incelenmiştir. Söz konusu etkiyi ölçmek için öncelikle arz güvenliğine ilişkin risk göstergeleri tanımlanmış ve nükleer enerjinin üretim portföyüne dahil olduğu ve olmadığı durumlarda risk endeksi puanı hesaplanmıştır. 2000-2012 dönemi için yapılan analiz sonuçlarına göre nükleer enerjinin üretim portföyüne dahil olmadığı durumda“Enerji Arz Güvenliği Risk Endeksi”puanı 106,6 iken nükleer enerjinin üretim portföyüne dahil olduğu durumda 101,7 puan olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Many countries in the World, carry out various policies to provide energy supply security. Policies for ensuring supply security in Turkey are summarized as; getting diversity of resource, country and route, applying certain incentives to increase the usage of domestic resource, providing efficient use of energy in production and consumption, improving liberalization in energy sector. It is very important to get diversity of resource in terms of energy supply security and nuclear energy plays an key role in this topic. In first chapter of thesis, nuclear energy, usage areas of nuclear energy and nuclear safety are urged upon. In second chapter, economic condition of resources which are used in electricty generation is examined. In the third chapter, Notion of energy supply security, importance and components of energy supply security and policies of supply security are discussed. Finally in the fourth chapter, model of energy supply security risk index is introduced and the effect of nuclear energy to the supply security is analyzed. In order to measure that effect first risk metrics regarding supply security are identified and than risk index score is calculated in the cases that nuclear energy gets and doesn't get involved in generation portfolio. Acording to the analyze results makes for period of 2000-2012, while the“Index of Energy Supply Security Risk”score is 106,6 in the case that nuclear energy doesn't involved in the generation portfolio, it takes place as 101,7 in the case that nuclear energy gets involved in generation portfolio.