Otomotiv sektöründe kullanılan kaynak elektrot çeşitlerinin, sac kalınlıklarının ve kaynak kuvvetinin kullanılan kaynak enerjisi ile arasındaki ilişkinin modellenmesi
Modelling of the relationship between spot welding electrode types, sheet metals, welding force and used welding energy in automotive industry
- Tez No: 472582
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KURTARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez ile özellikle otomotiv sektöründe kullanılmakta olan direnç kaynağına etki eden başlıca ürünlerden biri olan ve yeterince üzerinde çalışma yapılmayan elektrot tipleri ( B, F, G, tornalanmış A ve A tipi vb. ) üzerine deneysel çalışma yapılmıştır. Yapılmış olan bu deneysel çalışmaların analizleri için farklı parametrelere sahip ve farklı tip elektrotlar ile uygulanan noktasal direnç kaynakları incelenmiştir. Kaynak parametre değerlerinin değerlendirilmesi ile elektrot tiplerinin, sac kalınlıklarının ve tabanca kaynak kuvvetinin, kaynak için gerekli olan enerji ile bağı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Deneysel verilerin incelenmesi sonrasında ortaya çıkan sonuçlar Sysweld programı kullanılarak sonlu elamanlar analizi ile de incelenmiş olup sonuçlar deneysel veriler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, experimental and analytical studies are carried out for spot welding of sheet metals commonly used in automotive industry. In this experimental study, the effects of different electrode types and sheet metal thickness on the quality of spot welding are investigated. In this analytical study, spot welding is simulated using finite element method through commercial Sysweld welding software. Finally, the analytical results are compared with the experimental findings. Additionally, a regression model for the energy used in spot welding in terms of electrode types, sheet metal thickness and welding force is developed. Regression model is validated with experimental and finding element results.