Çok katmanlı kent sisteminde mekansal süreklilik ve sürdürülebilir planlama yaklaşımları: Tarihi yarımada, Tahtakale–İstanbul
Spatial continuity and sustainable planning approaches in multi layered city: Historical peninsula-Tahtakale example, Istanbul
  1. Tez No: 472581
  2. Yazar: BEDEL EMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ERDEM ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
“Çok Katmanlı Kentte Mekânsal Süreklilik ve Sürdürülebilir Planlama Yaklaşımı: Tarihi Yarımada - Tahtakale Örneği, İstanbul”başlığı ile oluşturulmuş olan bu çalışma, temelde çok katmanlı kentlerde koruma konusunu tartışmaktadır. Çalışma temel olarak iki tartışmayı yapmaktadır. İlki fiziksel açıdan üst katmanların yanında alt katmanlar nasıl, hangi araç ile analiz edilebilir ve bu araç ile plan kararları hangi kriterler doğrultusunda değerlendirilebilir, çok katmanlı kent sisteminde süreklilik nasıl sağlanabilir? İkincisi fiziksel mekânın üretimine etki eden sosyal, ekonomik ve politik süreçte yaşanan değişimler mekânsal sürekliliği zedelemeyecek şekilde nasıl analiz edilebilir ve ilgili plan kararları nasıl geliştirilir? Sonuç olarak; çok katmanlı kentlerde tarihi çevrenin korunmasında, yeraltındaki kültür mirasının da planlama sürecinin bir parçası olması gerektiği, kültür miras envanterinin sadece tescilli eserlerden oluşamayacağı, plan yapım sürecinde plan kararları geliştirilirken arkeolojik sondaj çalışmaları verilerinin de göz önüne alınması gerektiği, günümüz teknolojik imkânlarının da kullanılarak Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yöntemi ile çok katmanlı kentteki kültür mirasının, arkeolojik sondaj çalışmalarını da içerecek şekilde anlamlı veri setlerine dönüştürülmesi gerekliliği öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study which was titled“Spatial Continuity and Sustainable Planning Approach in Multi-layered City: Historical Peninsula - Tahtakale Example, İstanbul”basically argues the case of conservation in multi-layered cities. The study basically has two arguments. Firstly, how can upper layered parts of the city be analyzed in addition to the lower ones and which tools can be used? Which criteria can be evaluated in terms of planning decisions by this tool? How can continuity be achieved in a multi-layered urban system? Secondly, How can affecting elements on the pysical pattern such as social, aconomic, and politic issue be analyzed and also used to make decisions concerning the planning issue?Results of this study have identified the ways of which the underground cultural heritage is part of the planning process, cultural heritage inventory can not only consist of registered Works. When plan decisions are being made in the plan construction process, the data of archaeological drilling studies must also be taken into consideration. It is necessary that the cultural heritage of the multi-layered city should be transformed into meaningful data sets including the archaeological drilling works by using the Geographical Information Systems (GIS) method by using the present technological possibilities.