Inhibition of biofilm formation on medical surfaces by novel plasma system
Yeni plazma sistemi kullanılarak tıbbi yüzeylerde biyofilm oluşumunun önlenmesi
  1. Tez No: 472604
  2. Yazar: FATMA ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YEŞİM KADIPAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bakteriyel enfeksiyonlar her yıl tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen küresel bir sorundur. Bu nedenle, tıbbi yüzeylerde bakteri tutunmasını önleyen etkili stratejilerin bulunması önemli bir konudur. Plazma teknolojisi, yüzeylerin fizikokimyasal özelliklerini değiştirmeyi ve bakteri tutunmasını azaltarak biyofilm oluşumunu önlemeyi hedefleyen, yüzey modifikasyonu için etkili ve ekonomik bir teknik olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, farklı gazlarla Termal-olmayan Atmosferik Basınçlı Plazma Jet (APPJ) uygulamasının paslanmaz çelik L316 (SS) ve titanyum (grade5) (Ti) yüzeylerde bakteri tutunması ve biyofilm oluşumunu önleyici etkilerini araştırmaktır. Optik emisyon spektrometresi azot, oksijen ve argon gazları ile APPJ uygulaması sırasında açığa çıkan reaktif türlerin belirlenmesi için kullanılmıştır. SS ve Ti yüzeylerine, azot, oksijen ve argon APPJ sistemi, her bir gaz ayrı olarak 15 dakika süreyle uygulanmıştır. Uygulama sonrası, yüzeylerde oluşan değişiklikler zayıflatılmış toplam yansıma- fourier dönüşüm kızılötesi, atomik kuvvet mikroskop, su temas açısı goniometre ve taramalı elektron mikroskop ile karakterize edilmiştir. APPJ uygulanan yüzeylerde Pseudomonas aeruginosa PAO1'in tutunması ve biyofilm oluşturması üzerine etkileri plaka kültür yöntemiyle incelenmiştir. APPJ uygulanan SS ve Ti yüzeylerin doğal yüzey özelliklerinde ve pürüzlülük parametrelerinde farklı gazların varlığına bağlı olarak değişiklikler olduğu tespit edilmiştir. APPJ uygulaması sonrası yüzeylerde hidrofilik özelliğin arttığı ve P. aeruginosa tutunmasının önemli ölçüde azaldığı görülmüştür. Bu azalma nitrojen ve oksijen APPJ uygulanmış SS yüzeylerde biyofilm oluşumunun azalmasında etkili olmuş, fakat argon APPJ uygulanmış SS ve azot, oksijen ve argon APPJ uygulanmış Ti yüzeylerde istatistiksel olarak biyofilm oluşumunu azaltmada aynı etkiyi göstermemiştir. Bu çalışma farklı gazlarla APPJ uygulamasının SS ve Ti yüzeylerde neden olduğu faydalar vurgulamaktadır. APPJ uygulamasının bu olumlu etkileri zamanla tıbbi yüzeylerin biyolojik etkinliğini arttırabilir.
Özet (Çeviri)
Bacterial infections are a global challenge all around the world which affects millions of people every year. Therefore, the utilization of alternative and effective methods to decrease bacterial adhesion on medical surfaces is an issue of highly interested. The plasma technology has been widely used, an effective and economical technique for surface modification of materials, aiming to change surface physicochemical properties and reduce biofilm formation due to a decrease of bacterial attachment. This study was aimed to investigate the anti-adhesive and anti-biofilm effects of Non-thermal Atmospheric Pressure Plasma Jet (APPJ) treatment on Stainless Steel L316 (SS) and Titanium (grade 5) (Ti) surfaces in the presence of various gases. Optical emission spectrometry was operated to identify the excited reactive species during APPJ treatment by nitrogen, oxygen and argon gases. SS and Ti surfaces were treated by the use of nitrogen, oxygen and argon APPJ system for 15 minutes, separately for each gas. Following treatment, the change of surface modifications was characterised by the attenuated total reflection fourier transform infrared, atomic force microscope, water contact angle goniometer, and scanning electron microscope. Early adhesion and biofilm formation of Pseudomonas aeruginosa PAO1 on the APPJ treated surfaces were investigated by culture plate method. APPJ treatment showed different effects on the native surface properties and also surface roughness parameters according to the presence of different gases. APPJ treated surfaces exhibited increasing hydrophilicity and significantly reducing P. aeruginosa adherence. This reduction was sufficient to decrease of biofilm formation on nitrogen and oxygen APPJ treated SS surfaces, however, biofilm formation was not significantly decreased on argon APPJ treated SS surface and also APPJ treated Ti surfaces. The present study highlights the potential benefits of APPJ treated SS and Ti surfaces with different gases. These positive effects of APPJ treatment could enhance the biological activity of medical surfaces over time.