Fault emulation techniques for logic locking and multi-cycle test generation
Lojik kilitleme ve çoklu-darbeli test üretimi için hata emülasyonu teknikleri
- Tez No: 472616
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZER GÖREN UĞURDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
İmal sonrasındaki çiplerin test aşaması, dijital sistem tasarımı endüstrisinde kısaca test veya test yapmak olarak geçer. Son yıllarda, yüksek test kalitesi sunan çoklu-darbeli testler önerilmiştir. Çoklu-darbeli testler, devre fonksiyonel durumda iken giriş vektörünün devreye birden fazla saat darbesi süresince beslenmesiyle yapılır. Kısmi-tarama devreler ve çoklu saat alanı bulunan devreler için genellikle çoklu-darbeli testler gerekmektedir. Bunların yanı sıra, çoklu-darbeli testler, test süresini ve maliyetini düşürebileceklerinden ve aynı test vektörü ile daha fazla hata yakalamaya olanak sağladıklarından, sayısal entegre devre sektöründe ilgi uyandırmışlardır. Fakat, çoklu-darbeli testlerin oluşturulmasında kullanılan hata benzetimi yüksek hesaplama gerektirmektedir. Literatürde, çoklu-darbeli testler için henüz bir hata emülasyonu yöntemi önerilmemiştir. Bu tezde, yeni bir çoklu-darbeli test seti üretim prosedürü ve bu prosedürü kullanan hata emülasyonu yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen hata emülasyonu yöntemi ile çoklu-darbeli test üretimini hızlandırmaktayız. Çoklu-darbeli test üretim yöntemimizde, dinamik tek hata aktivasyonu tekniği kullanılmıştır. Daha sonra, bu metod, modifiye edilerek çoklu hata aktivasyonuna olanak sağlayacak hale getirilmiş ve bir diğer yüksek hesaplama gerektiren problem için uygulanmıştır. Donanım güvenliğinde, lojik kilitleme için gereken anahtar kapılarının yerlerinin belirlenmesi, bu tezde geliştirilen ikinci emülasyon tekniği ile hızlandırılmıştır. Geliştirilen emülasyon tekniklerinin etkinliği ISCAS'89 karşılaştırma devreleri üzerinde denenmiş ve sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The testing phase for testing the actual, post-manufactured chips is what is referred as test or testing in digital system design industry. Recently, multi-cycle tests that offer high test quality have been proposed. Multi-cycle tests are accomplished by feeding the input vector constantly and putting the circuit in functional mode for multiple cycles. Multi-cycle tests are often needed by partial-scan circuits and circuits with multiple clock-domains. In addition, the VLSI Test community is interested in multi-cycle tests because they can reduce the test time and cost by detecting more faults with the same test vector. However, the fault simulation of multi-cycle tests is computationally expensive. In literature, no fault emulation method for multi-cycle tests has been proposed yet. In this thesis, a new multi-cycle test generation algorithm is proposed and its fault emulation method is developed. With the help of our fault emulation method, we accelerate the process of multi-cycle test generation. In our multi-cycle test generation method, dynamic single fault activation technique has been used. Later, this method is modified to enable multiple fault activation, which is then applied to another computationally expensive problem. The process of determination of key gate locations in the logic locking problem in hardware security is accelerated by the second emulation method proposed in this thesis. The effectiveness of both emulation methods is evaluated on the ISCAS'89 benchmark circuits and results are presented.