Honey & Mumford ve Mccarthy öğrenme stili modellerinin bulanık mantık tabanlı gerçekleştirimi ve performans analizi
Implementation and performance evaluation of fuzzy logic based Honey & mumford and McCarthy learning style inference system
- Tez No: 430968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZDEMİR, DOÇ. DR. AYŞEGÜL ALAYBEYOĞLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Matematik, Science and Technology, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Öğrenmenin hızlı, kolay ve en yüksek verimde olabilmesi için, bireylerin kişisel özelliklerine ve yeteneklerine en uygun öğrenme stilinin belirlenmesi çok önemlidir. Her bireyin farklı karakteristiksel özelliğinin ve yeteneğinin bulunduğu düşünüldüğünde, her birey için uygun olan öğrenme yöntemlerinin de farklı olabileceği görülebilmektedir. Öğrenmenin yaşam boyu olması ve hayattaki önemi nedeniyle, her birey için en uygun öğrenme yönteminin belirlenmesi amacıyla çok sayıda çalışmalarda bulunulmuş, yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışmada mühendislik fakültesinde okuyan lisans öğrencileri ve öğretim elemanlarının en iyi öğrenme stilinin belirlenmesi için kural tabanlı bir bulanık mantık çıkarsama sistemi geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında Honey&Mumford ve McCarthy olmak üzere iki farklı öğrenme stili ölçeği kullanılmıştır. Araştırma 60 mühendislik fakültesi lisans öğrencisi ve 26 mühendislik fakültesi öğretim elemanı ile gerçekleştirilmiştir. Verileri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu ve Öğrenme Stili Tercih Anketi kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmış, normallik analizi ve t-testi yapılarak sunulmuştur. Araştırma kapsamındaki, Honey&Mumford öğrenme stili modeli kullanılarak geliştirilen sistemde, mühendislik fakültesi öğrencileri ve öğretim elemanları Aktivist, Reflektör, Teorist ve Pragmatist olarak, McCarthy öğrenme stili modeli kullanılarak geliştirilen sistemde, Yenilikçi, Analitik, Sağduyulu ve Dinamik olarak dört gruba ayrılmaktadır. Değerlendirme kriterleri olarak cinsiyet, yaş ve bölüm seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Determining best convenient learning style in accordance with the individual's capabilities and personalities is very important for learning rapidly, easly and in high quality. When it is thought that each individual has different personality and ability, it can be recognized that each individual's best convenient learning style will be different. Because of the importance of lifelong learning, many methods and approaches have been developed to determine learning styles of the individuals. In this study a rule based fuzzy logic inference system is developed to determine best convenient learning styles of the academicians, graduate and undergraduate students in egineering faculty. During studies, two different learning style models namely Honey&Mumford and McCarthy are used in implementations. This study is carried out with a total number of 60 and 26 engineering facult students and academicians, respectively. The personal information form and Learning Style Preference Survey of Honey&Mumford and McCarthy are used to collect the data which are analyzed using the techniques of frequency, percentage, mean, standart deviation, t-test and analysis of normality. While Honey&Mumford learning style classifies engineering faculty students and academicians as Activist, Reflector, Teorist and Pragmatist; McCarthy learning style classifies them as Innovative, Analitic, Common Sense and Dynamic. Gender, Age and academic degree are selected as the metrics for evaluation of the system performance.