Yoğun bakım hastalarından izole edilen acinetobacter türlerinin antibiyotiplendirilmeleri ve bazı biyokimyasal özelliklerinin değerlendirilmesi
Antibiotyping of acinetobacter species isolated from intensive care patients and evaluation of some biochemical properties
  1. Tez No: 472659
  2. Yazar: SEDAT SÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, iki hastanenin yoğun bakım ünitelerinden izole edilmiş Acinetobacter izolatlarının tiplendirme ve identifikasyon çalışmalarını takiben, antibiyotik duyarlılıkları saptanmıştır. İzolatların dağılımı klinik yoğun bakım ünitelerine göre belirlenmiş ve 197 izolatın % 26,9'u genel cerrahi, %23,83 genel yoğun bakım, %7,62 acil cerrahi ve dahiliye yoğun bakımdan elde edilmiştir. İzolatların elde edildiği klinik materyal dağılımı ise trakeal aspirat 78, yara 45, kan 40 ve idrar 20 adet olarak ortaya çıkmaktadır. İzolatların kullanılan antibiyotiklere karşı duyarlılık oranları şöyledir: polimiksin B ve polimiksin E için %100, %64,46 aztreonam, %35,53 tigesiklin, %26,9 gentamisin, %20,81 sefotaksim, %18,78 netilmisin, %15,73 amoksisilin/clavulanik asit, %15,27 amikasin. Kullanılan 25 antibiyotikten 2'sine duyarlı izolat oranı %40,1'dir. %21,83 izolatın 3, %14,73'ünün 4 ve %12,69'unun 5 antibiyotik için duyarlı olduğu gösterildi. Çalışmada 197 izolatın genişlemiş spektrumlu beta laktamaz (GSBL) enzimleri çift disk sinerji testi ile incelenmiş ve %20 genişlemiş spektrumlu beta laktamaz (GSBL) enzimi pozitif izolat olarak tesbit edilmiştir. Metallo beta laktamaz enzim varlığı gösteren izolat oranı %5 olarak tespit edildi. İzolatların biyofilm oluşum kapasitelerinin araştırılması sonucunda hepsinin bu kabiliyete sahip olduğu gösterilmiştir. Çalışmada izolatların tigesiklin duyarlılık ve tigesiklin direnç profilleri de araştırılmış ve antibiyotiplendirilmeleri gerçekleştirilmiştir. Tigesiklin duyarlı grubta 29, dirençli grupta ise 30 antibiyotipin yer aldığı gösterilmiştir. Tigesiklin duyarlı izolatlarda Ant 7 ve Ant 5, tigesiklin dirençli izolatlarda ise Ant 1` ve Ant 4` tiplerinin en fazla görülen kombinasyonlar olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırma, antibiyotiplendirme için kullanılan antibiyotiklerin direnç ve duyarlılık profilleri ve direnç gelişimi göz önüne alarak A. baumanni'ye karşı yeni ve etkili kontrol önlemleri üretmek üzerine ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, following typing and identification studies of Acinetobacter isolated from intensive care units of two different hospitals were completed, their antibiotic susceptibilities were determined. The distribution of isolates was established according to clinical intensive care units and 26,9% of 197 isolates were obtained from general surgery, 23,83% from general intensive care, 7,62% from emergency surgery and internal medicine intensive care. The distributions of clinical material of the isolates were tracheal aspirate 78, wound 45, blood 40 and urine 20. Susceptibility ratios of isolates against tested antibiotics were as following: 100% for polymyxine B and polymyxine E, 64,46% aztreonam, 35,53% tigecycline, 26,9% gentamicin, 20,81% cefotaxime, 18,78% netilmicin, 15,73% amoxicillin/clavulanicacid and 15,27% for amikacin. The rate of isolates susceptible to 2 of the 25 antibiotics used was 40,1%. It was shown that 21,83% isolates were susceptible to 3, 14,73% at 4 and 12,69% were susceptible for 5 antibiotics. In our study, 197 isolates were examined for GCBL enzymes by double disk synergy test and 20% GCBL positive isolates were detected. The rate of isolates indicating metallo-beta lactamase enzyme activity was 5%. As a result of investigating biofilm formation capacities of our isolates showed that all of them had this ability. In our study, tigecycline resistance profiling of isolates was also investigated and their antibiotyping were performed. It was detected that 29 antibiotypes took place in the tigecycline susceptible grub and tigecycline resistant grub consisted of 30 antibiotypes. Ant 7 and Ant 5 in tigecycline susceptible isolates and Ant 1` and Ant 4` in tigecycline resistant isolates were found to be the most common combinations. This research will shed light on generating new and more effective control precautions against A. baumannii by taking the resistance and susceptibility profiles and resistance development for antibiotics used for antibiotyping into consideration.