Bi-periyodik Fibonacci ve bi-periyodik Lucas dizilerinin periyotları üzerine
On the periods of bi-periodic Fibonacci and bi-periodic Lucas sequences
- Tez No: 472658
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN TAŞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında k-Lucas dizisi için Pisano periyodu ve bu periyot ile ilgili özellikler verilmiştir. Ayrıca k-Fibonacci ile k-Lucas dizilerinin 2^n moduna göre periyotları incelenmiştir. Daha sonra bu dizilerin asal moda göre periyotları çalışılmıştır. Son olarak bi-periyodik Fibonacci ve bi-periyodik Lucas dizilerinin periyotları tanımlanarak asal ve asal kuvvet modlarına göre periyotların özellikleri ve mod ile ilişkisi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Pisano period for k-Lucas sequence and properties related to this period are given. Also periods of k-Fibonacci and k-Lucas sequences according to mode 2^n were investigated. Later, periods of these sequences were studied accoording to prime mode. Finally, periods of the bi-periodic Fibonacci and bi-periodic Lucas sequences were defined and the relationship between the properties and modes of the periods according to the prime and prime power modes were given.