Kılavuz çekme makinesi tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of tapping machine
- Tez No: 472678
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KORKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kılavuz çekme makinası, tasarım detaylarındaki farklılıklarla, günümüz teknolojisinin imkanlarını kullanarak özel işlevi olan endüstriyel robotlar sınıfında kılavuz çekme işlemine çözüm üreten bir makinadır. Kılavuz çekme makinası sayesinde insan faktörünün yapılan işe etkisi azaltılarak zamandan kazanım sağlanması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada günümüzde metal talaşlı işlemlerinin yaklaşık olarak %22'sini oluşturan kılavuz çekme işleminin otomasyon yoluyla gerçekleştirilmesine imkan sağlayacak fonksiyona sahip bir makine tasarımı ve prototip imalatı gerçekleştirilmiştir. Kılavuz çekme makinası 5 serbestlik derecesine sahip bir manipülatör olarak tasarlanmıştır. İlk dört uzuv servo motorlar aracılığıyla, uç işlevci ise hidrolik motor ile kontrol edilmiştir. Sistemin; konum, hız-ivme analizinde robotiğin temel prensiplerinden faydalanılmıştır. Hareket analizi MATLAB-SimMechanics programı ile gerçekleştirilmiştir. Sistemin mekanik tasarımı ve statik yük analizleri için SolidWorks analiz programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tapping machine that produces solutions to the tapping process in the type of industrial robots with special function, using the possibilities of today's technology, with the differences in design details. With the help of tapping machine, time can be saved by reducing the effect of the work done by the human factor.In this study, the machine design and prototype production with function that enables the tapping process, which constitutes almost %22 of the metal machining operations, to be realized through automation has been realized. The tapping machine has been designed as a manipulator with five degrees of freedom. Initial four links are controlled by servo motors and the end effector is controlled by a hydrolic motor. The basic principles of the robotics have been utilizied in position, velocity, acceleration analysis of the system. Motion analysis was performed with the MATLAB-SimMechanics program. SolidWorks 3D design and analysis programs were used for the system's mechanical design and static load analysis.