Kişisel medikal görüntüleme raporlarının sayısal ortamda güvenli iletimi ve saklanması
Secure transmission and storage of personal medical image reports in digital media
- Tez No: 472686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Medikal görüntüleme yöntemleri radyolojide, hastalıkların tanı ve tedavisine yardımcı olmak üzere yaygın olarak kullanılmaktadır. Medikal görüntüleme yoluyla elde edilen tüm veriler kişisel veri niteliğinde olup hastaya ait mahrem bilgileri içermektedir. Hastaya ait bu mahrem bilgilerin istenmeyen kişilerin eline geçmemesi için raporların muhafaza ediliş biçimi ve ilgili birimlere paylaşımı büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, medikal görüntülerin güvenli bir şekilde iletimi ve saklanması için şifreleme ve steganografi yöntemlerinin bir arada kullanıldığı hibrid bir sistem önerilmiştir. Sistemde medikal görüntüye ait rapor şifrelenerek medikal görüntünün içerisine gizlenmiştir ve bu şekilde hem medikal görüntünün hem de görüntüye ait raporun güvenliği arttırılmıştır. Önerilen yöntemin başarımı orijinal medikal görüntü ile şifrelenmiş raporun gizlendiği stego medikal görüntünün karşılaştırılması yoluyla değerlendirilmiştir. Karşılaştırma sonuçları MSE ve PSNR değerleri üzerinden yorumlanmıştır. Çalışmada gerçekleştirilen testlerde en düşük PSNR değeri 58,61 olarak elde edilmiştir. Tezde önerilen sistem ile medikal görüntü ve rapor güvenliğinin sağlanmasına ek olarak, medikal görüntü ve raporun aynı ortamda muhafazası sayesinde arşivleme kolaylığı sağlanacağı öngörülmektedir. Önerilen yöntem ile medikal görüntü ve bu görüntüye ait raporun farklı yerlerde tutulmasından kaynaklı, medikal görüntülere ait raporların karıştırılması gibi sorunlar önlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Medical imaging methods are widely used to aid diagnosis and treatment of diseases in radiology. All data obtained through medical imaging is personal data and contains confidential information of the patient. It is very important that the reports are kept and shared with the relevant units so that these confidential information belonging to the patient cannot be passed on to the unauthorized persons. In this thesis, a hybrid system was proposed in which encryption and steganography methods are used together for safe transmission and storage of medical images. In the system, the report of the medical image was encrypted and hidden in the medical image and thus the security of both the report of the medical image and the image itself was increased. The success of the proposed method was assessed by comparing the original medical image and the stego medical image where the encrypted report was hidden. The comparison results were interpreted by MSE and PSNR values. In the tests conducted in the study, the minimum PSNR value was obtained as 58.61. With the system proposed in the thesis, in addition to providing medical image and report security, it is expected to provide archiving convenience the medical image and the report is being saved in the same environment. With the proposed method, problems such as the medical image and the mismatch of the reports of the medical images originating from the keeping of the report belonging to this image in different places can be prevented.