Hava Kuvvetleri Komutanlığı malzeme ihtiyaç planlaması tedarik tavsiyesi sonuçlarının ÇÖKV yöntemleri ile analizi
Analysing Turkish Air Force material requirement planning buy list results via MADM techniques
  1. Tez No: 472685
  2. Yazar: UĞUR YAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZAN ARIKAN ÖKTEMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın envanterindeki silah sistemlerini istenilen yerde ve miktarda faal olarak bulundurabilmesi; gerek barış zamanında düşman tehdit unsurları üzerinde caydırıcı olabilmesi açısından, gerekse kriz ve savaş zamanlarında etkin savunma yapabilmesi açısından kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, bu sistemlerin bakım ve arıza durumlarında kullanılan malzemeler için tedarik planlanmasının etkin şekilde yapılması zaruridir. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Malzeme İhtiyaç Planlaması (MİP) için bir Karar Destek Sistemi (KDS) kullanmaktadır. KDS'nin oluşturduğu ihtiyaç listesi karar verici uzman personelce incelenmekte ve uygun görülen malzemeler için tedarik kararı verilmektedir. Bu inceleme faaliyetinde karar vericiler için standart bir yaklaşımın bulunmadığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle yapılan çalışmada, en doğru tedarik kararının verilmesi için MİP sonuçlarının önem derecesine göre sıralanması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda, Çok Ölçütlü Karar Verme (ÇÖKV) yöntemlerinden Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) ve Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) bütünleşik olarak kullanılmıştır. Sunulan yaklaşımın, geleneksel yöntem ile göz ardı edilen birçok malzemenin çok daha öncelikli olarak incelenmesine, olası birçok parça bekler olayını önlemeye ve kıt kaynakların verimli kullanılmasına katkı sunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is crucially critical for the Air Force to be able to keep the weapons systems mission-capable in the inventory at their desired location and amount both in terms of being deterrent to the elements of the enemy threat in times of peace, and to ensure the country defense in times of crise and war. Hence, supply planning for the materials used in the maintenance and breakdown situations of the related systems has to be carried out effectively. Turkish Air Force utilizes a Decision Support System (DSS) that ensure the material requirement planning (MRP). The material-purchase-list established by the DSS is examined by the specialist staff to make the supply decision. However, decision makers (DM) have no standard approach to make the examination. This study aims to rank the MRP results according to the importance level in order to give the most accurate procurement decision. To serve the aim of the study, Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) and Analytic Hierarchy Process (AHP) which are Multi Attribute Decision Making (MADM) method were performed in an integrated manner. The utilized integrated technique provides opportunity for experts to examine the purchased items primarily that might be ignored via traditional approach; prevent to exceed the possible deadline for waiting parts and use scarce resources more effective.