Antalya ili Akseki ilçesi İlvat bölgesinde geleneksel konut dokusunun sürdürülebilir barınma için koruma ve tasarım ilkelerinin belirlenmesi
Determination of conservation and design principles of traditional housing pattern for sustainable shelter in Ilvat region, Akseki, Antalya
- Tez No: 472689
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZLEM SAĞIROĞLU, DOÇ. DR. İDİL AYÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Sanayi devrimiyle başlayan ve günümüzde de artmakta olan sanayileşme ve gelişen teknoloji ile birlikte hızla artan kentleşme ekolojik sistemde bozulmalara sebep olmuştur. Bozulmalardan fiziki ve sosyal açıdan minimum oranda etkilenen kırsal bölgeler ise sürdürülebilirlik açısından ciddi bir potansiyele sahiptirler. Kırsal bölgelerde doğal kaynakların gerekli yerlerde ve miktarlarda kullanılması, ekolojik tarım ve hayvancılık, eko-turizm ve yenilenebilir enerji kullanımı sürdürülebilirlik açısından doğru ve önemli seçimler olmuşlardır. Topoğrafik, iklimsel, sosyal ve ekonomik verilerin dikkate alınması, geri dönüşümü kolay yapı malzemesi seçimi vs. ile öne çıkan kırsal doku; temiz enerji kullanımı, enerji korunumu, doğal kaynakların korunması ve geri dönüşümü, sürdürülebilirlik bağlamında oldukça önemli veriler sunarak bugünkü çalışmalara ışık tutmakta, altyapı oluşturmaktadır.Tez kapsamında; Antalya ili Akseki ilçesi İlvat bölgesi geleneksel konut dokusu üzerinden sürdürülebilir tasarım kriterleri belirlenmiş, bu bölgede yapılacak yeni yapılaşma için öneriler sunulmuştur. Bu bağlamda geleneksel konut dokusunu oluşturan yapıların topografya seçimi ve topografyaya yerleşimi, yönlenme, cephe özellikleri, mekansal düzen ve hiyerarşileri; yapı malzemesi seçimi, yapı elemanı ve yapısal düzenlemeler bağlamında detaylandırılarak tipoloji oluşturulmuştur. Elde edilen verilerinışığında İlvat bölgesi köylerinin nitelik tespitleri yapılmış ve koruma önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The industrialization starting from the industrial revolution and increasing nowadays, and the urbanization increasingrapidly together with developing technology cause degradations in ecological system. The rural areas, which were affected minimally from these degradations in terms of physical an social aspects, have a critical potential in terms of sustainability. In rural areas, the usage of natural resources at necessary places and amounts, ecological agriculture and animal husbandry, ecotourism and the usage of renewable energy have been correct and important choises in terms of sustainability. The rural texture that stands out due to the consideration of topographical, climatic, social and economical data and the selection of construction materials that are easy to recycle etc. sheds light on and builds infrastructure to the current studies by presenting important data in terms of clean energy usage, energy conservation, conservation and recycling of natural resources and sustainability. Within the scope of the thesis, sustainable design criteria are determined over the traditional dwelling of Ilvat region at Akseki/Antalya and the proposals are made for the new settlement to be done in this region. In this context, the typology has been created by elaborating on the content of topography selection of structures that make up traditional housing texture and settlement to topography, orientation, facade features, spatial order and hierarchies, building material selection, building elements and structural arrangements. In the light of the obtained data, the qualification detections of the villages in Ilvat region have been performed and the protection proposals have been made.