Kültür varlıklarının rölöve alımında mobil uygulamaların kullanılabilirliğinin tespiti
The determination of usage mobile applications for the survey of cultural assets
  1. Tez No: 472690
  2. Yazar: ELİF GÖKÇE
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZLEM SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına dair uygulamaların bilimsel bağlamda yapılmaya başlandığı 19.yy'dan itibaren yapıların mevcut halinin tespitini içeren rölöve, koruma uygulamalarına altlık oluşturması açısından en önemli adımlardan birini oluşturmaktadır. Geçmişte metre, jalon gibi basit aletler yardımı ile alınan rölöve, günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte farklı optik ve bilgisayar sistemli alet ve yazılımlar aracılığı ile oluşturulabilmektedir. Özellikle güvenliğin sağlanamadığı, yapının bir kısmına ulaşılamadığı veya çeşitli sebeplerle ölçü alımının mümkün olmadığı durumlarda, bu sistem ve yöntemlerin ortak kullanımı gerekmekte ve doğru rölöve alımı sağlanabilmektedir. Bu tez kapsamında bütünleşik – birleşik rölöve alım yönteminde cep telefonu uygulamalarının kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışma kapsamında seçilen İzmir Yalı camisinin güneybatı cephesinin gerçek ölçüleri tespit edilmiş, bu cephe, seçilen cep telefonu uygulamaları ile tekrar ölçülmüştür. Elde edilen veriler, yükseklik, doğruluk ve genişlik ölçüleri bağlamında farklı uzaklık, telefon tutuş şekli gibi kriterlere bağlı kalınarak tespit edilmiş, ICOMOS ve Letellier kabullerine göre birbiri ve gerçek ölçüler ile kıyaslanmıştır. Cep telefonları ile yapılan ölçüm ayrıca ergonomi, maliyet ve zaman kazanımı yönünde de incelenmiş, bu yöntemin sağladığı avantajlar ve sebep olduğu dezavantajlar bağlamında incelenerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the 19th century when the applications for the preservation of immovable cultural assets started to be made in the scientific context, the surveys including the determination of the present conditions constitute one of the most important steps in terms of forming a base for protection practices. With the help of simple instruments like meter and jalon in the past, the surveillance can be created by means of different optical and computer system tools and software with the progress of the technology. Particularly when safety is not achieved, part of the structure is not reached or it is not possible to take measurements for various reasons, it is necessary to use these systems and methods in common and to obtain accurate display. In this thesis, the availability of mobile phone applications in the integrated - combined surveying method has been investigated. The actual measurements of the southwest wall of the selected Izmir Yalı Mosque were determined within the scope of the study and this facade was re-measured by selected mobile phone applications. The obtained data were compared with each other and the actual measurements according to ICOMOS and Letellier acceptance, depending on such criteria as height, accuracy and width measurements, distance, phone gripping. Measuring with mobile phones has also been investigated in terms of ergonomics, cost and time saving, and the advantages and disadvantages of this method are presented.