Antalya ili Akseki ilçesi Büyükalan Köyü kırsal mimari doku özelliklerinin analizi, değerlendirilmesi ve koruma geliştirme önerisi
The analysis, evaluation and the preservation-rehabilitation proposal of rural settlement pattern of Buyukalan Village at Akseki province, Antalya
  1. Tez No: 472692
  2. Yazar: TUĞBA KARABULUT
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZLEM SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu çalışmanın amacı Antalya'nın Akseki ilçesine bağlı olan Büyükalan köyünün, tarihi ve kültürel dokusunun geçmişini ve gelişimini araştırmak, günümüze ulaşan sivil mimari, yapım tekniği, malzemeleri tespit etmek ve belgelemek, tarihi doku içindeki yeni yapılaşmalara öneriler getirmek ve bölgenin turizme uygun özelliklerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Hazırlanan çalışmanın birinci bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölümde köyün içinde bulunduğu bölgenin özelliklerine ve tanımlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Büyükalan köyünün mimari, fiziksel ve sosyal analizleri yapılarak grafik anlatımlarla değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde Büyükalan köyünün kentsel ilişkiler bazında sorun, olanak ve potansiyelleri araştırılmıştır. Beşinci bölümde bölgenin turizm potansiyeli belirlenmiş, uygunluk durumu saptanmıştır. Altıncı bölümde genel müdahale kararları belirlenerek, koruma yaklaşımları açıklanmıştır. Yedinci bölüm sonuç bölümüdür, bu bölümde köyün kültürel değerleriyle birlikte gelecek kuşaklara aktarılması için gerekli koruma kararları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the history and development of historical and cultural doctrine to identify and document civil architecture, construction technique and materials reaching up to now, to bring suggestions for new constructions in historical doctrine, to contribute to the development of appropriate tourism characteristics of Büyükalan village located in the Akseki district of Antalya. In the first part of the prepared work, the purpose, scope and method of study have been presented. In the second part, the characteristics and definitions of the area in which the village is located have been given. In the third part, the architectural, physical and social analyzes of Büyükalan village have been made through evaluations by graphics. In the fourth part, the problems, possibilities and potentials of Büyükalan village have been researched on the basis of urban relations. In the fifth part, the tourism potential of the area has been identified and the eligibility status has been determined. In the sixth part, general intervention decisions have been determined and preservation strategies have been developed. The seventh part is the conclusion part in which the necessary preservation decisions for the transfer of the village with its cultural values to future generations have been suggested.