Doğadaki örgütlenme mantığından ilham alarak mekansal örgütlenmede kullanılabilecek üretken modüler sistem önerisi
Generative modular system proposal to be used in spatial organization by getting inspiration from organization logic available in nature
  1. Tez No: 472691
  2. Yazar: ABDUL KERİM ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Doğanın sahip olduğu eşsiz düzen her zaman tasarımcılara yol göstermiştir. Tasarımcılar önceleri birebir biçimsel benzetimleri kendilerine örnek alsalar da daha sonra doğada var olan düzenler mantığı üzerine yoğunlaşmışlardır. Doğada karmaşık gibi görünen düzenlerin birçok parçanın belirli kurallar ve sistematik bir biçimde bir araya gelmesi ile oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma kapsamında da doğadaki düzen anlayışını tanımlayan örgütlenme mantığından ilham alarak yeni biçim veya sistem üretmede kullanılabilecek ve mimarlara mekansal organizasyon alternatifleri oluşturmada yardımcı olabilecek üretken bir modüler sistem yaklaşımın oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında çok fonksiyonlu ve daha sonra büyüyebilecek yapıların mekansal organizasyonuna yönelik doğadaki canlıların organizasyonel örgütlenme mantığından örnek alan, bir model oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unprecedented order of nature has always guided the designers. Even though the designers took an example of formal simulations in the past, they then concentrated upon orders logic existing in nature. Orders appeared complex in nature have been observed to have occurred with systematic gathering of several pieces with particular rules. Within the scope of this study, it is aimed to generate a generative modular system that will be of assistance for creating spatial organization alternatives to architects and to be used for generating new form and generation by getting inspired by organization logic defining order concept in nature. Within the scope of the study, it has been endeavoured to generate a model taking an example from organizational set-up of living beings in nature for spatial organization of the structures with multi-function and likely to grow thereafter.