Mobilya ürün yaşam döngüsünde iş sağlığı ve güvenliği analizi
Analysis of occupational health and safety in furniture product lifecycle
- Tez No: 472695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Kazalar, Teknik Eğitim, Wood Products, Accidents, Technical Education
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye mobilya endüstrisi çoğunluğu geleneksel yöntemlerle çalışan atölye tipi, küçük ölçekli işletmelerle birlikte 1990'larda orta ve büyük ölçekli işletmelerin katılımları ile bilgi ve sermaye ağırlıklı imalat kolu haline gelmiştir. Son 17 yıldır dış ticaret açığı vermeyen nadir sektörlerden birisidir. Üretim ve ihracat hacimlerini artırmış, uluslararası mobilya ticaretinde söz sahibi olma yönünde ilerleyen bir sektör olmuştur. Bu bağlamda, genel olarak mobilya yaşam döngüsünün doğası gereği sektörde uygulanan iş güvenliğinin araştırılması bu çalışmanın temel amacını oluşturmuştur. Spesifik olarak ise, mobilya sektöründe yaşanan iş sağlığı ve güvenliği sorunları; çalışma alışkanlıkları, iş kazaları, meslek hastalıkları, ortak yönleri, ağırlık derecesi incelenmiş konu ile ilgili çözümlerin getirilmesi çalışmanın ikincil amacını oluşturmuştur. Bu amaç doğrultusunda mikro, küçük, orta ve büyük ölçekli mobilya işletmelerine yönelik çalışanlar ve yöneticiler için iki farklı anket tasarlanmıştır. Veriler işlenip ortaya çıkan sonuçlara göre iş sağlığı ve güvenliği hususunda işletmelerin ve çalışanların yükümlülükleri üzerine sorunlar tespit edilerek çözüm önerileri sunulmuş ve istatistiksel hesaplamalar yapılmıştır. Sonuç olarak, iş kazalarının azalması ve meslek hastalıklarının önlenmesi adına alınan tedbirler ve eğitimler için işletmelerin büyümesi gerektiği düşünülmektedir. İş sağlığı ve güvenliği için mikro ve küçük işletmelerin eğitime önem vermesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. İlgili uyarı işaretleri ile çalışanları iş kazası ve meslek hastalıklarına yakalanmasını önleme adına iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına yoğunlaşması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Turkish furniture industry has become a knowledge and capital-intensive manufacturing sector with the involvement of medium and large-scale enterprises in the 1990s, together with workshop-type, small-scale enterprises, majority of which working with traditional methods. It is one of the rare sectors that has not given foreign trade deficit for the last 17 years. It has increased its production and export volumes and has become a sector that has been progressing to have a corner in international furniture trade. In this context, the aim of this research is to research the occupational safety precautions in furniture sector, which are applied within the nature of furniture lifecycle. Specifically, occupational health and safety problems in furniture sector; occupational habits, accidents, diseases, common characteristics of these factors and their weighted distributions were investigated and finding solutions became the secondary aim of this study. With this aim, two different questionnaires for the workers and administrators in micro, small, middle and large scale furniture enterprises were designed. The data were processed and the standards that employees and enterprises have to follow about their obligations were determined and suggestions for solutions were presented. The results propose that; enterprises have to expand to make the trainings and precautions for decreasing occupational accidents and preventing occupational diseases. The conclusion that micro and small businesses have to pay attention to education for occupational health and safety has been reached. It has been emphasized that employees should concentrate on occupational health and safety studies in order to prevent occupational accidents and occupational diseases.