Kastamonu ili, merkez ilçesindeki Barutçu konutunun restorasyon önerisi
The restoration proposal for Barutcu mansion located in Kastamonu
- Tez No: 472696
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZLEM SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
Bu tez çalışmasında Kastamonu İli, Merkez İlçesi, İsmailbey Mahallesi, Aşağı İmaret Yolu Sokak, no: 28'de bulunan Barutçu Konutu konu edilmektedir. Çalışmanın amacı geleneksel Kastamonu evlerinden birisi olan yapının mevcut durumunun belgelenmesi, korumaya yönelik restorasyon önerisi getirilmesi ve kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. Çalışma kapsamında yapının mevcut durumu ve yapının geçirdiği değişimler belgelenmiş, yapının yakın çevresi araştırılmış, Kastamonu'da bulunan konutların karşılaştırmalı çalışması yapılmış ve yapının özgün durumu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda toplanan veriler değerlendirilerek belirlenen fiziksel müdahalelerle yapının pansiyon olarak işlevlendirilmesini sağlayacak restorasyon önerisi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Barutçu Mansion located in Kastamonu Province, Central District, Ismailbey District, Aşağı İmaret Yolu Street, no: 28 is the subject of the study. The purpose of study is, documentation of the present situation of the building, which is one of the traditional Kastamonu Houses, introducing a restoration proposal for protection and transferring the cultural heritage to future generations. Within the scope of the study, the current state of the building and the changes it has undergone have been documented, the immediate surroundings of the building have been investigated, the comparative study of the houses in Kastamonu has been made and the original situation of the building has been determined. As a result of the study, a restoration proposal was prepared to evaluate the collected data and to make the determined physical interventions function as a hostel.